Cukrovinky v českých obchodech zdražují. Podle odborníků se bude cena i nadále zvyšovat

Na zdražování potravin už si Češi pomalu zvykli. Teď se ale zvedají ceny pochoutek, které milují především děti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvůli vysokým cenám si někteří lidé musí odepřít i svá oblíbená jídla. Jak jsme na Událostech247 informovali, zdražilo třeba Čechy tolik oblíbené vepřové maso. Zatímco loni v říjnu jsme kupovali kilo vepřové kýty v průměru za 132 korun, letos v květnu už to bylo 151 korun.

Do restaurace jen s plnou peněženkou

Zdražování v roce 2023 postihlo prakticky všechny oblasti. Služby, mezi které patří také hospody a restaurace, nejsou výjimkou. Události247 už dříve psaly, že například cena polévky či zákusku se ve vybraných podnicích může vyšplhat opravdu vysoko. O 51 procent zdražily také třeba polévky, jak jsme na Událostech247 informovali nedávno.

Nová cena řízku: 750 Kč. Hospodští jsou už úplně mimo realitu. Za tohle jim snad někdo zaplatí?

Šok zažil také muž, který se v Praze vydal do restaurace Terasa u Zlaté studně. Protože podnik dlouhodobě nabízí luxusní pokrmy, speciální francouzská polévka Bouillabaisse tam stojí 420 korun, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Jedná se o tradiční rybí polévku pocházející z města Marseille. V podniku Pot-au-feu na Starém Městě ji prodávají za 595 korun a v restauraci nedaleko Staroměstského náměstí tato polévka podávaná s omáčkou Rouille stojí dokonce 640 korun.

Cena cukru může za růst cen cukrovinek

Směrem nahoru však v poslední době letí také ceny cukrovinek, jak informuje web Kupi. Dražší jsou oblíbené bonbóny, sušenky nebo piškoty. Bonbóny značky JoJo jsou meziročně dražší o 31 procent. Zatímco teď stojí v průměru necelých 17 korun, loni to bylo skoro o čtyři koruny méně. Piškoty Opavia jsou dražší o téměř 15 procent a například oplatky Mila podražily o téměř 15 procent, spočítal web Kupi.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Cena cukru v posledních letech trhá historická maxima

Vyšší ceny se promítají také do sladkých limonád, a to zejména kvůli vyšším cenám cukru, které byly v létě na historických maximech. Důvodem bylo hlavně vedro a sucho. Vyhlídky navíc podle analytiků nejsou moc nadějné a zmíněné výrobky zřejmě budou zdražovat i nadále, píše dále web Kupi. „Všimla jsem si toho, mám děti a těm občas nějakou sladkost koupím. Mají rádi i sladké nápoje, které už ale u nás v obchodě stojí klidně i 50 korun za 1,5 litru,“ řekla Událostem247 paní Ivana z Modřic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články