Cestování do sousedních zemí za levnými potravinami se pomalu stává minulostí

Vysoké ceny potravin nutí mnoho Čechů uvažovat o cestě za nákupem do zahraničí. Je třeba pečlivě propočítat, kam se to nejvíce vyplatí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo. Tyto země se nejčastěji stávají cílem Čechů pro nákupy potravin, případně pro doplnění pohonných hmot. Web Měšec jednotlivé státy navštívil, aby v praxi srovnal ceny zboží a odpověděl na otázku, jestli existuje země, do které se nejvíce vyplatí za nákupy vyrazit. Aby bylo srovnání co nejpřesnější, pro test byl vybrán supermarket Lidl, který nabízí ve všech zemích téměř totožný sortiment.

Každá země má své výhody

Například mouka, cukr a vajíčka jsou nejlevnější v Maďarsku. Důvodem je opatření vlády, protože Budapešť zavedla na vybraný sortiment cenový strop, připomíná web Měšec. V Polsku jsou zase potraviny levnější, protože je u nich stále sníženo DPH na nulu. Nedá se nicméně plošně říci, že je u severních sousedů vše výhodnější. Vyplatí se hlavně mléčné výrobky, píše Měšec. I v západních státech je některé zboží s přívětivější cenovkou než v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zhruba tři pětiny lidí utratí za velký nákup v průměru do 1500 korun

Například papriky stojí v Německu v přepočtu 78 korun za kilogram, zatímco v ostatních zemích byla na konci března cena nad 120 korun za kilogram. V Německu i v Rakousku se vyplatí kupovat hlavně drogerii. Zajímavostí také je, že v těchto vyspělých státech je například balení Nutelly větší, než v ostatních zemích. Zatímco v Rakousku a Německu má oblíbená sladká pochoutka 450 gramů, v Česku, na Slovensku a v Polsku jen 350 gramů, popisuje web Měšec. Cena je proto zavádějící.

Konkrétní vítěz neexistuje

Nedá se vybrat jedna konkrétní země, do které by se vyplatilo pravidelně jezdit za nákupy. Pokud někdo vyrazí jednou měsíčně a utratí přes 10 tisíc korun, může být i delší cesta do zahraničí výhodná. Podmínkou i v tomto případě nicméně je, aby lidé vybírali levnější zboží, protože neplatí, že v Polsku či Německu je všechno levnější, upozorňuje Měšec. Proto praxe, kdy některé rodiny vyráží pravidelně každý týden do Polska za nákupy může být kontraproduktivní, a to vzhledem k nákladům na provoz vozu.

Extra výhodné už není ani tankování v sousední zemi. Aktuálně se při plné nádrži dá bavit o úspoře kolem 150 korun, píše web Měšec. Již jsou pryč časy, kdy se do Polska vyplatilo jet jen za pohonnými hmotami. V Česku totiž v posledních měsících šly ceny u paliv natolik dolů, že v Polsku jsou levnější spíše jen o pár desítek haléřů než korun za litr, píše web Měšec. Je tak zřejmě na čase nakupovat doma.

Obzvlášť těm, co nemají sousední zemi jen pár kilometrů, už cestování nepřinese kýžený efekt úspory. Nejefektivnější je procházet nabídky tuzemských supermarketů a nakupovat zboží v akci. Web Deník píše, že zboží s dlouhou dobou trvanlivosti se vyplatí nakoupit do zásoby ve slevě. Jedná se například o rýči či luštěniny. Díky tomu se úspory rodinného rozpočtu dají počítat na stokoruny až tisíce.

Jezdíte stále za hranice na nákupy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články