Jedna z nejdůležitějších potravin Čechů astronomicky zdražuje. Tohle nedáme. Kdo si rychle neudělá zásoby, ten se brzy nedoplatí

I když potraviny přešly do nižší sazby DPH, stále ještě nejsou ceny na takových hodnotách, aby mohli lidé nakupovat, aniž by se dívali, kolik zaplatí.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Ceny potravin jsou často skloňovaným tématem. Některé navíc zdražují opravdu skokově a zákazníky to kolikrát doslova šokuje. Psali jsme třeba o starší zákaznici, která nakupovala v obchodním řetězci Lidl v Praze a nechtělo se jí věřit, že u balení Granka o hmotnosti 400 gramů je cenovka 154 korun.

Ceny kakaa jsou na historických maximech

Starší žena doufala, že se jedná o omyl, ale prodavačka ji ujistila, že ne, že cenovka je v pořádku. Začátkem října roku 2022 přitom třeba Albert nabízel 400 gramů Granka za necelých 50 korun, krátce před Vánocemi už to bylo o 5 korun více. To je už tak v současné době zdražení o 200 procent. Za zdražování kakaa mohou především problémy se sklizní v uplynulých měsících, které souvisely hlavně s extrémními dešti.

Všemi milovaná potravina náhle zdražila o 200 %. Prodejci z nás ždímou poslední peníze. Bude snad tohle zboží už jenom pro bohaté?

Analytici zároveň varují, že kakaové boby mohou vyschnout kvůli sezónnímu nástupu prašného saharského větru. I proto se předpokládá, že nedostatek kakaa na trzích bude dál přetrvávat a celková produkce by měla zaostávat za očekávanou poptávkou, jak jsme na Událostech247 upozornili. Dá se předpokládat, že vysoké ceny kakaa se v dalších měsících postupně propíšou i do konečných spotřebitelských cen. Je proto dobré si ještě teď udělat zásoby kakaa a čokolády.

Aspoň nepřiberu, směje se zákaznice

Cena kakaa na komoditní burze v Londýně v roce 2023 zaznamenala zřejmě nejvyšší nárůst za více než tři desetiletí. Pro spotřebitele to mimo jiné znamená, že by se mohly dál zvyšovat ceny čokolády, jak upozornil web iDnes. Prudký růst cen zvýšil náklady výrobců cukrovinek a sladkostí. Finanční společnost Rabobank v prosinci předpověděla, že produkce v nynější pěstitelské sezoně bude nižší než očekávaná spotřeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čokoláda patří k oblíbeným potravinám velké řady Čechů

Výrobci čokolád, jako je Hershey´s nebo Nestlé, nakupují kakao s velkým předstihem. Vzhledem k tomu, že zásoby docházejí a ceny zůstávají vysoké, za něj musí zaplatit více a tyto náklady zřejmě nakonec přenesou také na spotřebitele, píše dále iDnes. „Pro mě to není až tak špatná zpráva, protože čokoládu za 40 korun a více si z principu nekoupím a aspoň nepřiberu,“ řekla Událostem247 paní Pavlína z Blanska. Výrobci čokolády také zaznamenávají nárůst nákladů na práci, zpracování, přepravu a marketing, dodává web.

Kupujete si domů čokoládu? Pokud ano, všimli jste si v poslední době nárůstu cen? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články