Sociálními sítěmi se často šíří výzvy, které jsou na hranici zákona. Jedna z posledních týkající se vykrádání aut dokonce stála život několika lidí.
Za posledních několik měsíců se výrazně proměnila nálada ve společnosti. Velké většině se snížila kvůli zdražování životní úroveň natolik, že jsou nuceni dělat zoufalé činy. Kvůli nedostatku jídla někteří neváhají v obchodech krást, jak Události247 informovaly zde. Nárůst evidují policisté napříč republikou. Nejčastěji zákazníci v obchodech odcizují potraviny a drogerii v hodnotě kolem stokoruny. Za to hrozí viníkům pokuta. Někdy se ale strážci zákona spíše snaží pomoci jako v případě mladé ženy z Pardubic, která kradla jídlo pro své dvě děti.
Podvodů přibývá, stejně jako krádeží
Přivolání policisté matku od rodiny nepotrestali, zaplatili jí nákup a darovali peníze na další výdaje. Naopak vzít ohroženým skupinám i to málo, co mají, se snaží podvodníci, kteří cílí hlavně na seniory. Telefonicky je kontaktují a předstírají, že jsou jejich známí, co potřebují finančně vypomoci, píší Události247 zde. Někteří se vydávají také za policisty, vodaře či zástupce státních úřadů. Obezřetnost je v dnešní době tedy rozhodně na místě. Vyplatí se nejen dávat pozor na své peníze doma či na účtu, ale zabezpečit řádně také své věci.
I automobily se stávají častějším cílem zlodějů. U určité skupiny lidí ale nejde o touhu získat cizí vůz do vlastnictví pro ziskuchtivost. V uplynulých měsících se na sociální síti TikTok šířilo video s názvem Kia Challenge (Kia výzva), které ukazovalo, jak jednoduše ukrást automobil značky Kia či Hyundai. Přestože bylo následně odstraněno, stalo se virální. I proto se objevuje stále více krádeží takzvanými Kia Boys. Jde o často nezletilé osoby, které se pomocí USB konektoru a šroubováku zmocní automobilu a poté s ním divoce jezdí po silnicích.
Za vše může chybějící immobilizér
Vše řádně zdokumentují a záznam sdílejí na sociálních sítích jako zábavu. Jak vysvětluje kanál Donut media na Youtube princip krádeže je velmi jednoduchý. Nejprve se odstraní pomocí šroubováku plastová krytka sloupku řízení a pak už stačí například nabíječkou od telefonu jednoduše nastartovat. Možné je to pouze u automobilů značek Kia a Hyundai, které byly vyrobeny v letech 2011 až 2021 a nemají imobilizér, který by vůz ochránil před nastartováním nesprávným klíčem.
Výzva, která se začala šířit hlavně mezi mladými lidmi, zapříčinila velký nárůst krádeží v USA, a to hlavně vozů Kia a Hyundai. V Los Angeles došlo k 85procentímu nárůstu odcizení automobilů korejských značek, píše web Aktuálně. Přestože pro ty, kteří to dělají, jde hlavně o zábavu, někdy to končí tragicky. Mladí lidé ve věku od čtrnácti do devatenácti let přišli o život po divoké jízdě v kradeném autě v americkém Buffalu, jak píše web iDnes. Nejmladší oběti se přitom měla nedávno narodit dcera.