Varování USA: Rusko a Čína se snaží rozhádat členské státy NATO

Severoatlantická aliance během konfliktu na Ukrajině ukázala, že se dokáže sjednotit a postupovat v rozhodujících krocích společně. To se protivníkům nelíbí.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko zřejmě takovou jednotu nepředpokládalo. NATO má 30 členů, a tak někdy není jednoduché dojít k jednomyslnému stanovisku. Ve válce na Ukrajině ale bylo jasno. Všichni stojí na straně Kyjeva. NATO se sice aktivně do bojů nezapojuje, ale válkou zasažené zemi dodává zbraně, připomíná web Echo24. Ukrajina není členem Aliance, ale útokem na ni Rusko porušilo mnohé dohody, které obě strany v minulosti uzavřely.

Rusko porušilo, co mohlo

Náměstek generálního tajemníka Aliance Mircea Geoana například připomněl ustanovení, na základě kterého se Moskva zavázala, že nenapadne své sousedy a bude udržovat dialog s NATO, píše web Echo24. Rusko se ale evidentně zakládajícím aktem o vztazích s Aliancí přestalo řídit, a proto i NATO může dřívější dohody porušit. „Nyní nám již nic nebrání přijmout razantní pozici ve východním křídle a zajistit, aby byl každý čtvereční metr území NATO chráněn článkem 5,“ cituje server Echo24 květnové vyjádření zástupce NATO.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Státy NATO měly k roku 2020 dohromady zhruba 946 milionů obyvatel, což představuje téměř 12 procent světové populace

Takovou bezbřehou jednotou musí být Moskva velmi překvapena a i pobouřena. Díky dodávkám zbraní z NATO je Ukrajina zároveň velmi silná a schopna ruským útokům už téměř deset měsíců odolávat. I proto zřejmě hledá Rusko další cesty, jak Západ oslabit. Spojence v této otázce našla v Číně, informuje web Trend. Obě země mají spolu sdílet soubory nástrojů v oblasti strategie, jejichž cílem je podkopat členy NATO. S varováním přišla Julianne Smithová, americká velvyslankyně v NATO.

Některé evropské státy jsou na Číně závislé

V té souvislosti vyzvala Smithová západní spojence k intenzivnější obraně jak proti Moskvě, tak i Pekingu. Washington především požaduje po členských zemích NATO, aby vůči Číně zaujaly tvrdší postoj, píše web Trend. Důvodem pro takový postup nemá být jen bezmezné partnerství Pekingu vůči Moskvě, ale také vojenský rozvoj země a ohrožování kritické západní infrastruktury, tím jsou doprava a elektrické sítě, uvádí dále Trend. Podle Smithové neexistují pochybnosti o tom, že Čína s Ruskem pracuje na tom, aby rozdělila partnery NATO.

Řada zemí v Evropě ale nechce postupovat proti Číně razantněji, protože by tím mohla ohrozit své obchodní a ekonomické zájmy. Další evropské země zase nepovažují za vhodné jednat o budoucí politice NATO v této situaci, protože by taková diskuze mohla odpoutat pozornost od snahy podpořit Ukrajinu, která se ocitá pod ruskými útoky. Na nebezpečnost Číny upozorňovaly Události247 zde. Země například chystá obrovské reformy, které mají vést k tomu, že se z ní stane vůči Západu technologicky nadřazený stát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články