NATO se války nebojí. Svým posledním krokem Putinovi ukázalo, že to myslí vážně

Severoatlantická aliance odstartovala v pondělí svá vojenská cvičení. Součástí je i nácvik pro situaci použití jaderných zbraní v Evropě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje web Daily Mail, součástí cvičení jsou také americké bombardéry dlouhého doletu B-52. Nad Belgií, Velkou Británií a Severním mořem se během nácviku prožene až 60 letadel. Vše je součástí každoročního jaderného cvičení NATO s názvem „Steadfast Noon“. Načasování ale budí pozornost kvůli tomu, že se koná v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin hrozí použitím jaderných zbraní ve válce na Ukrajině. NATO tak jasně dává Moskvě najevo, že se takových řečí nezalekne.

Stoltenberg je rázný

A to i přestože šéf Kremlu uvedl, že přímý střet NATO a ruských jednotek povede ke „globální katastrofě“, připomíná web Daily Mail. Celkem se cvičení Aliance zúčastní 14 zemí z 30 členů NATO. Během cvičení, které bude probíhat až 30. října ale nebudou použity žádné ostré zbraně, přestože jsou zapojená letadla schopna nést jaderné hlavice. Že nejde o malou akci dokládá také účast amerických bombardérů, které do Evropy přiletěly z letecké základny Minot v Severní Dakotě, píše dále server Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Zároveň je ale nutné připomenout, že plán na uspořádání vojenských cvičení vznikl ještě před únorovou ruskou invazí na Ukrajinu. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg odmítl jakékoli výzvy, aby došlo ke zrušení cvičení. Důvodem měla být rétorika ruského prezidenta ohledně použití jaderných zbraní. Podle Stoltenberga by to vyslalo špatný signál. „Musíme pochopit, že pevné a předvídatelné chování NATO je nejlepší způsob, jak zabránit eskalaci,“ cituje jeho slova web Daily Mail.

Rusko útočí na kritickou infrastrukturu

NATO navíc uklidňuje ohledně možného použití jaderných zbraní na Ukrajině. Podle Aliance nebyly zaznamenány žádné nové aktivity v této oblasti, přesto vyzývá k ostražitosti. Rusko svou nepředvídatelnost potvrdilo i během pondělí. Přestože v uplynulých dnech Putin tvrdil, že se větší útoky na Ukrajinu aktuálně nepřipravují, skutečnost byla jiná. Během pondělí zaútočily ruské drony opět i na ukrajinskou metropoli, kde zasáhly obytný dům, což mělo na svědomí čtyři lidské životy.

I úterní den navíc začal ruskými útoky na velká ukrajinská města, jak píše ČTK. Vzdušné údery hlásí Kyjev, Charkov, Mykolajiv i Dnipro. Ve většině případů je opět cílem kritická infrastruktura. Mnoho lidí je tak bez elektřiny i bez vody. Nemocnice v Žytomyru fungují jen díky záložním zdrojům, uvádí ČTK. Ruské útoky podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského od 10. října zničily 30 procent ukrajinských elektráren, což má na svědomí masivní výpadky v dodávkách elektrické energie po celé zemi, uvedl na sociální síti Twitter.

Je podle vás jaderné cvičení ze strany NATO správným krokem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války