Čím dál více Čechů jezdí do Polska na nákupy. Potvrzuje se ale, že polské potraviny jsou nekvalitní a mohou způsobit zdravotní problémy.
Polské potraviny byly už v minulosti mnohokrát terčem posměchu, že jde o nekvalitní jídlo. Řada lidí ale polské potraviny ospravedlňovala. Mluvilo se také o tom, že Poláci vyváží do Česka to nejhorší ze své produkce. Kvůli levnějším cenám tak začali Češi vyrážet za nákupy přímo do sousední země. Web AAzdraví připomíná, že Polsko nabízí až o třetinu levnější potraviny, a to díky nižší dani z přidané hodnoty. Svůj podíl na nízkých cenách má také větší konkurence.
Polsko je nejhorší v celé EU
Už je ale téměř jisté, že kvalita je nižší. Polský Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil nelichotivou zprávu o tamních potravinách. Jak píše web AAzdraví, polská média ji shrnula většinou do titulku ve stylu „Děsivá zpráva o potravinách“, který mluví za vše. A zveřejněné informace opravdu vzbuzují minimálně rozpaky. Podle statistiky Poláci v roce 2020 poslali do systému rychlého varování pro potraviny nejvíce hlášení z celé Evropské unie. Závadnost potravin nahlásili ve 273 případech.
Jak moc je toto číslo nadprůměrné lze usoudit hlavně při porovnání s ostatními zeměmi sedmadvacítky. Například Česko v roce 2020 vyslalo do systému jen 18 hlášení. Lépe na tom jsou i další země, které si jsou s Polskem podobnější z hlediska velikosti. Například Německo zaznamenalo za stejné období 119 hlášení a Francie 152, píše web AAzdraví. Zároveň je ale třeba připomenout, že Polsko nemělo tak velké problémy vždy. Například v roce 2017 tamní potravinářský průmysl zaznamenal jen 87 problematických případů, o rok později už 131.
Výrazně levnější kuřecí
Zlomový byl rok 2019, ve kterém byla poprvé překročena hranice dvou set hlášení, celkem polský úřad zaznamenal 203 problémů. Je tak evidentní, že situace s potravinami je v Polsku rok od roku horší. Zarážející je hlavně skutečnost, že většina hlášení souvisela s výskytem salmonely. Důvodem tak častých případů je hlavně skutečnost, že Poláci používají jinou technologii k chlazení drůbeže než ostatní evropské státy. Poláci používají vodní lázeň, zatímco například Česko chladí drůbež vzduchem, což je účinnější, píše dále web AAzdraví.
Češi by si tak měli dávat velký pozor, co v Polsku nakupují. Obzvlášť pořízení kuřecího masa je v sousední zemi lákavé, protože je výrazně levnější. Jak Události247 psaly zde, rozdíl může být i více než sto korun. Nižší ceny v Polsku oproti Česku jsou dány kromě již zmíněných důvodů také tím, že polská měna v posledních měsících posiluje, koruna naopak oslabuje. Češi vyráží do Polska nejen za levnějšími potravinami, ale také příznivějšími cenami pohonných hmot.