Nákupy v Polsku se Čechům stále vyplatí. Ušetřit můžete stovky korun

Vysoký růst cen potravin vede spoustu lidí k úvaze, jestli je možné v zahraničí nakoupit levněji. Nejvýhodnější zůstává nadále Polsko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Meziroční růst spotřebitelských cen je pro řadu lidí noční můrou. V červnu vystoupala inflace v Česku na 17,2 procenta a už třetí měsíc se tak drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993, jak píše ČTK. Vše navíc nasvědčuje tomu, že ani v dalších měsících nedojde ke zpomalení růstu cen. Naopak sousední Polsko podle odhadu tamního statistického úřadu v červenci dosáhne stejné inflace jako v červnu, tedy 15,5 procenta. Jak píše ČTK, podle ekonoma Berta Colijna ze společnosti ING je důvodem dočasné snížení cen benzinu.

Inflace nezastavuje

Podle něj ale od září bude inflace i v Polsku pokračovat v růstu. Minimálně do té doby ale sousední země zůstává pro Čechy levným cílem k nakupování. Jak píše server Seznam Zprávy, v modelovém nákupu 25 stejných položek v supermarketu Lidl je rozdíl mezi českou a polskou účtenkou 342 korun. Největší rozdíl je možné vidět u kuřecího masa, které je v Česku dražší o sto korun. Češi mohou v Polsku ale ušetřit výrazně také při koupi másla, která stojí v Polsku o dvacet korun méně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Balení deseti vajec vyjde levněji o 12 korun, a ještě korunu navíc ušetří ti, kteří v Polsku koupí 150 gramu sýru typu gouda. Naopak téměř srovnatelné ceny jsou například u rajčat, okurek či banánů. Důvodů levnějšího nakupování v Polsku je několik. Polská měna posiluje, zatímco koruna oslabuje. Díky tomu tak došlo ve srovnání s únorem ke zvýšení ceny nákupu v Česku o více než stovku, zatímco v Polsku je navýšení necelých třicet korun, jak píše server Seznam Zprávy.

Tankování v Polsku

Nejvíce se ale do nižších cen promítlo opatření polské vlády, která v únoru snížila na půl roku DPH na potraviny na nulu. Přestože opatření od srpna již platit nebude, nakupování v Polsku se Čechům nadále vyplatí. Jak připomíná web Seznam Zprávy, i kdyby se ke zkušebnímu nákupu přičetla pětiprocentní DPH, konečná cena by v sousední zemi byla nadále o 300 korun nižší. Navíc si čeští řidiči mohou v rámci výletu za nákupem i výhodněji natankovat. Jak vyplývá z webu Tolls, i na konci července jsou ceny pohonných hmot v Polsku nižší než v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

V přepočtu na eura činí rozdíl u benzínu 0,33 EUR (zhruba 8,50 korun) a u nafty 0,28 eur (zhruba 7,20 korun). Nakupování v Polsku se taka může vyplatit nejen lidem žijícím v pohraničních oblastech, pro které je pořizování potravin v sousední zemi běžnou záležitostí dlouhodobě. Platí to i pro ty, kteří nakupují rádi ve slevách. Jak píše server Seznam Zprávy, i po zahrnutí slevových akcí, které jsou v tuzemsku oblíbené, zůstává Polsko nejlevnější. Rozdíl oproti v takovém případě byl 235 korun.

Jezdíte na nákupy do zahraničí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články