Lednová inflace stoupla na téměř deset procent a má dál růst. Polevovat začne podle ekonoma Jáče až v polovině roku

Růst spotřebitelských cen během prvního měsíce roku podle analytiků potvrdil, že česká ekonomika bude letos čelit nejvyšší inflaci od roku 1998.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil výši inflace za leden. Ta meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Jde tak o nejvyšší inflaci od července 1998, kdy meziroční růst spotřebitelských cen činil 10,4 procenta. To zřejmě povede ke zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Ta totiž očekávala lednovou inflaci 9,4 procenta, tedy o půl procentního bodu nižší, píše server Echo24.

Nejhorší situace od devadesátých let

V dalších měsících se navíc předpokládá, že inflace překoná hranici deseti procent. Do lednového růstu cen nejvíce zasáhlo zdražení energií. Cena elektřiny se proti prosinci zvýšila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. V meziměsíčním srovnání pak spotřebitelské ceny v lednu podle ČSÚ stouply o 4,4 procenta, což je nejvíce od ledna 1993. Podle statistiků za růstem stojí i návrat DPH u cen elektřiny a zemního plynu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektřina

S tím souhlasí také hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler, podle kterého zároveň lednová inflace potvrdila, že česká ekonomika bude letos čelit nejvyššímu růstu spotřebitelských cen od roku 1998. Znatelně to tak opět pocítí naše peněženky. Zvyšování inflace i v dalších měsících očekává také analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „U řady komodit se ceny na světových trzích drží vysoko nebo opět stoupají, zdražší dovozy, což otevírá v tuzemsku prostor pro další růst cen,“ vysvětlil.

Nákup potravin se opět prodraží

Ceny mají jít nahoru nadále hlavně u pohonných hmot a energií, ale svého maxima zřejmě ještě nedosáhlo zvýšení cen u potravin a nákladů na vlastnické bydlení. S růstem inflace je nutné počítat i v dalších měsících. To potvrzuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Ten odhaduje překonání hranice deseti procent, na jaře by potom mohla inflace začít zpomalovat. „Nejpozději od třetího čtvrtletí začne meziroční inflace viditelnější klesat,“ domnívá se.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nakupování

Analytici se zároveň shodují, že celoroční průměr inflace se bude letos pohybovat kolem devíti procent. Lednová inflace v Česku se dostala i nad průměr celé Evropské unie. Dosud se držela spíše v průměru. V prvním měsíci tohoto roku harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v tuzemsku stoupl na 8,8 procenta z prosincových 5,4 procenta. Jak informuje ČTK, lednový odhad za eurozónu je přitom 5,1 procenta. Konečná čísla za EU ale zatím nejsou kompletní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články