Počet civilních obětí může na Ukrajině dramaticky narůst. Rusku totiž zřejmě dochází naváděné rakety

Rusko má ve válce na Ukrajině zřejmě další problém. Některé skutečnosti naznačují, že armáda už nemá k dispozici mnoho naváděných raket.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server The Moscow Times, za úmrtím mnoha civilních obětí ve válce na Ukrajině jsou nepřesné rakety. Ty je nucené Rusko využívat, protože mu zřejmě dochází naváděné rakety. Podle serveru The Moscow Times k takovému závěru vede západní představitele a analytiky skutečnost, že útoky přesnými raketami jsou ve válce na Ukrajině čím dál vzácnější. Přitom dříve je ruská strana používala velmi často.

Výhody naváděných raket

A to i k zásahu civilistů jako k tomu došlo v případě útoku na přístavní město Oděsa nebo vlakové nádraží v městě Kramatorsk. Tam raketa Točka-U údajně zabila 57 lidí a dalších 100 civilistů bylo zraněno. Jak píše The Moscow Times, celkem Rusko do začátku invaze vypálilo na Ukrajinu už 2154 raket. Moskva naváděné rakety využívá, protože jsou extrémně přesně, dokážou po startu měnit dráhu letu a zasáhnout konkrétní cíl na velkou vzdálenost. Rusové mají těchto druhů střel v arzenálu hned několik.

Jak píše The Moscow Times, jedná se o řízené střely Kh-101 a Kh-55, které jsou odpalovány z letadel s pevnými křídly anebo jde o balistické střely odpalované ze země. Mezi ně se řadí také Točka-U a Iskander-M. Naváděné rakety, jak už napovídá jejich název, jsou velmi přesné, a proto je jejich velkou výhodou, že mohou eliminovat počet civilních obětí. Pokud se tak potvrdí, že Rusku tyto přesné rakety dochází, dá se očekávat nárůst úmrtí mezi ukrajinským obyvateli.

Rusko nemůže rakety doplnit

Podle odborníků totiž může Rusko začít používat konvenční neřízené bomby, jak píše server The Moscow Times. Takové munice byly údajně použity také při útocích na hutní komplex Azovstal v Mariupolu. Podobné rakety měly zasáhnout ve východoukrajinském městě také porodnici a divadlo. Následkem bylo několik mrtvých civilistů. A počty zabití nevinných lidí může růst v důsledku problému Ruska s nedostatkem přesných raket.

Podle experta Jamese Lewise totiž nemůže Rusko své zásoby doplnit, protože některé součástky nutné pro výrobu naváděných střel nejsou dostupné v Rusku ani v Číně, která je spojencem Moskvy. Dá se tak předpokládat, že konflikt na Ukrajině bude ještě více vyhrocenější. Větší zoufalství Ruska je možné pozorovat i na personálních změnách. Jak informuje ČTK, kvůli neúspěchu ve válce mělo přijít o místo několik vysoce postavených vojenských velitelů. Tvrdí to britské ministerstvo obrany, které se opírá o poznatky zpravodajských služeb.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články