Západní země od začátku války uvalují na Rusko tvrdé sankce. Aktuálně se připravuje devátý balíček, který hodlá uvalit Evropská unie.
Cílem omezujících opatření je především snížit příjmy Ruska. Tím pak zeslabit jeho schopnost válčení na Ukrajině financovat. Na začátku prosince začalo platit například embargo EU na ruskou ropu, které má snížit příjmy Moskvy z této komodity. Sankce se vážou ale také k jednotlivým osobám a subjektům, kterým je zmrazen majetek a platí pro ně zákaz cestování, připomíná web Consilium Europa. Na sankčním seznamu je více než 1200 osob a přes sto subjektů.
Dopady na celá odvětví
Lídři sedmadvacítky uvalují na Rusko sankce postupně v rámci takzvaných balíčků. Aktuálně mají na stole už devátý v pořadí. Jednání okolo něj se dokonce v určité chvíli zastavilo, informuje web Money. Některé země chtěly restrikce vůči Moskvě zesílit, další naopak požadovaly výjimky pro určitá odvětví či konkrétní osoby. Patová situace ale nakonec byla ve čtvrtek večer prolomena a došlo k dohodě. Sankční seznam se má rozrůst o dalších 200 lidí a subjektů, píše dále server Money.
Součástí mají být i tři ruské banky, členové Dumy a Rady federace, ministři, guvernéři, politické strany a další lidé, kteří hrají klíčovou roli v ruských raketových útocích na civilisty, únosech ukrajinských dětí odvezených do Ruska a krádežích ukrajinských zemědělských produktů. Devátá sada postihů zaváděných kvůli ruské invazi na Ukrajinu má také omezit investice do ruského důlního průmyslu či vývoz chemikálií a technologií využitelných pro vojenské účely, uvádí web Seznam Zprávy.
Přitvrzují i USA
Kromě omezení vývozu chemikálií, sedmadvacítka také počítá se sankcemi na nervově paralytické látky, elektroniku a IT komponenty. Vše, co by mohla Moskva využít pro vojenské účely. Zákaz exportu se má týkat například motorů využívaných v dronech, kterými ruská armáda útočí na ukrajinské civilní cíle a energetickou infrastrukturu, připomíná server Seznam Zprávy. Lídři sedmadvacítky také schválili další podporu Ukrajiny. V příštím roce dostane dalších 18 miliard korun.
Tím špatné zprávy pro Rusko neskončily. Sankční seznam rozšířily ve čtvrtek také Spojené státy. Celkem na něm přibyly další čtyři desítky lidí, informuje web Novinky. Mezi nimi je i jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin, který vede těžařský gigant Nornickel. Po uvalení omezení na jednoho z nejvýznamnějších ruských podnikatelů už v létě volal vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, připomíná server Novinky.