Šunka prodávaná v Lidlu měla menší obsah masa, než bylo uvedeno na obalu

Obchodní řetězec Lidl prodával italskou šunku, které měla méně masa, než bylo uvedeno na obalu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

O tom, že Češi jsou milovníci uzenin, jsme na Událostech247 psali už letos v červnu. Jejich kvalita se však v poslední době zhoršuje. V Kauflandu se třeba nedávno musela stáhnout z prodeje vepřová šunka s názvem Pirátské dukáty, protože neobsahovala stabilizátory a konzervanty a její výrobce tak nemohl zaručit správné tepelné opracování.

Uzeniny bez masa

Minulý rok se zase v jednom z obchodů prodávaly italské klobásy, které mohly obsahovat listerie. Mezi spotřebitele se tehdy dostalo více než 55 kilogramů. Teď se kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vydali na kontrolu uzenin do Lidlu a objevili tam šunku, která nebyla to, za co ji výrobce vydával. Konkrétně šlo o sušenou šunku Italiamo Prosciutto Crudo z dovozu.

iZdroj fotografie: SZPI
Šunka má podle inspekce datum použitelnosti do 19. října 2023

Laboratorní rozbor ukázal, že tato šunka obsahovala o čtvrtinu méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Výrobce na obalu potraviny kromě jiného uvedl: „100 g šunky bylo vyrobeno ze 194 g vepřové kýty.“ Laboratorní rozbor ale potvrdil, že 100 gramů šunky bylo vyrobeno pouze ze 143 g masa. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace ohledně skutečného podílu masa.

Salámy na tom nejsou o moc lépe

Inspekce proto s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty. „U sušených masných výrobků je uváděna hmotnost masa vždy v syrovém stavu. Proto je u této komodity uvedený obsah masa vždy vyšší oproti finálnímu výrobku v sušeném stavu,“ vysvětluje mluvčí inspekce Marek Bartík. „No vidíte, tyhle italské šunky máme moc rádi a kupujeme je. Ještě jsem si říkala, že v Lidlu je i ta cena celkem dobrá. No, ale asi je lepší si připlatit a koupit kvalitní,“ řekla Událostem247 Jarmila Konečná z Brna.

iZdroj fotografie: SZPI
Inspekce dlouhodobě kontroluje kvalitu řady potravin

Nejde bohužel o ojedinělý případ. V Řeznictví na Hůrce se prodávala kuřecí prsní šunka, která obsahovala méně masa, než bylo deklarováno. Místo slibovaných 80 procent masa tato šunka obsahovala jen necelých 58 procent. Méně masa obsahují také některé salámy. Například salám Herkules, který prodával obchod Norma, měl méně čisté svalové bílkoviny, než je stanoveno pro trvanlivý fermentovaný masný výrobek herkules v příslušné vyhlášce, upozornila dále inspekce na svém webu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články