Ministr Válek doporučuje malovat vajíčka a chystat kraslice. Velikonoce mají být téměř bez omezení

Šéf zdravotnictví Vlastimil Válek slibuje, že letošní Velikonoce se budou v Česku slavit bez větších omezení.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Poslanci v pátek přehlasovali Senát a schválili novelu pandemického zákona. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) následně vyjádřil radost, že tímto zvítězila fakta a rozum. Jak informuje server SeznamZprávy, zároveň ale šéf resortu slíbil, že rozvolňování protikoronavirových opatření bude pokračovat. Podle něj nadále klesají čísla pozitivně testovaných.

Vlna rozvolňování už začala

Od dubna by tak měly přestat platit, téměř všechny protiepidemické restrikce. Týkat se to má i respirátorů, které mají být povinné v menší míře. „Rozhodně si nemyslím, že potkáme mladé muže, kteří jdou na pomlázku a mají respirátory. To se určitě nenastane. Doufám, že pomlázka letos bude dobrá, všem doporučuji, chystejte kraslice, malujte vajíčka, ať si všichni užijeme hezké Velikonoce,“ řekl Válek. Letos připadnou velikonoční svátky na polovinu dubna.

iZdroj fotografie: Pixabay
Velikonoční kraslice

K uvolňování opatření došlo už v posledních dnech. Zrušeny bylo covidové certifikáty a ukončeno bylo také plošné testování ve školách a ve firmách. Od soboty pak nastaly změny v podmínkách karantén a izolací. Po pozitivním testu se lidé nově uchýlí do izolace místo pěti dnů na sedm a karanténa po kontaktu s nakaženým byla úplně zrušena. Přesto podle šéfa resortu Válka je ještě nutná obezřetnost.

Od března změny v testování?

Počet hospitalizovaných má růst ještě do konce února a stále je nutné podle Válka, chránit rizikové skupiny obyvatel. Zahlcení jednotek intenzivní péče už ale nehrozí. Zároveň ale připomněl, že stále denně umírá několik pacientů s pozitivním testem na koronavirus. „Zbytečně, protože nebyli očkováni, nemají plné očkování, nešli buď na posilovací dávku, nebo nemají dvě dávky,“ prohlásil ministr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Jak informuje server iRozhlas, od března má také skončit proplácení preventivných PCR testů. Hrazeny budou z veřejného zdravotního pojištění jen v případě indikace lékařem nebo hygienickou službou. Jak vyplývá z dat Ministerstva zdravotnictví, počty denních testů nadále klesají. Na konci ledna bylo denně provedeno více než 150 tisíc PCR testů. V druhém únorovém týdnu už to bylo průměrně jen 94 tisíc. Zhruba třetina testů jsou testy preventivní. Na ty mají nárok jen lidé očkovaní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články