Ministr vnitra Vít Rakušan už minulý týden upozornil na případy organizovaného nájezdu ukrajinských běženců pro dávky.
Jak píše server Blesk, prověřování „dávkové turistiky“ potvrdil také mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle něj má policie informace o tom, že někteří Ukrajinci jsou naváděni k tomu, aby do Česka přijeli jen pro vyzvednutí peněžního příspěvku od státu. Ten činí 5 tisíc korun na osobu. Na problém, že někteří běženci přichází do země jen kvůli dávce, upozornil v minulém týdnu také šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle ministra proto vláda hodlá co nejdříve přenastavit systém vyplácení tak, aby ke zneužívání nedocházelo, píše server TN.
Uprchlíci jako oběti podvodů
Rakušan kvůli podezření z organizovaného zločinu vyzval k prošetření i ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského, jak informuje ČTK. Podle mluvčího prezidia navíc tento problém není jen v Česku, ale také v jiných státech Evropské unie, jak uvedl pro Blesk. Dále Moravčík v rozhovoru připomněl, že i sami Ukrajinci se stávají v Česku obětí podvodů. A to hlavně při legalizování výnosů z trestné činnosti. „Poskytují svoje bankovní účty k tomu, aby podvodníci na ně posílali peníze,“ řekl mluvčí Moravčík pro Blesk.
Poskytnutím svého bankovního účtu a následným vybráním peněz se tak mohou podílet na trestné činnosti. Takových případů se podle Moravčíka v Česku už objevily stovky. Ve stovkách už jsou počítány také další majetkové trestné činy, které jsou spojeny s ukrajinskou tématikou. „Můžeme se bavit o posprejování různých objektů ať už protiruskými nebo proruskými symboly,“ cituje Moravčíka deník Blesk.
Ukrajinci nezvýší kriminalitu
Přesto není třeba brát příchod ukrajinských uprchlíků jako předzvěst zvýšené kriminality. Podle expertky na migraci Marie Jelínkové neexistuje důvod pro rovnítko mezi těmito dvěma fenomény. Potvrzuje to i řada studií. „Jednalo se dokonce i o studie, které tam nějaký vztah chtěly najít. Musely konstatovat, že kriminalita přistěhovalců nebývá vyšší než u místních obyvatel,“ uvedla členka Expertní skupiny pro Ukrajinu pro server Deník.
Jelínková stejně jako mluvčí prezidia potvrzuje, že běženci jsou naopak často ti, kteří se stanou obětí. Přesto se v souvislosti ukrajinskými uprchlíky v Česku objevil problém, který se zdá jako neřešitelný. A tím jsou romští Ukrajinci, kteří zůstávají na pražském hlavním nádraží. Ke zlepšení situace nepřispělo ani nabídnutí ubytování ve stanovém městečku v Troji. Tam mohou pobývat do rozhodnutí o jejich nároku na vízum dočasné ochrany, píše ČTK.