Kvůli útoku na Ukrajinu bylo zablokováno osm dezinformačních webů. Mezi nimi je například i Hájkův Protiproud

Internetové sdružení CZ.NIC na základě doporučení vlády zablokovalo několik webů, které mají ohrožovat českou národní bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sdružení CN.NIC provozuje registr domén s českou národní koncovkou .cz. Jak informuje server ČT24, po konzultacích s bezpečnostními složkami státu, a na základě doporučení vlády se správce českého internetu rozhodl zablokovat osm dezinformačních webů. Jde o Aeronet, Protiproud, Ceskobezcenzury, Voxpopuliblog, Prvnizpravy, Czechfreepress, Exanpro a Skrytapravda.

Weby prý ohrožují národní bezpečnost

Jeden z webů, Protiproud, provozuje Petr Hájek, bývalý mluvčí Václava Klause a bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Důvodem zablokování je ohrožování české národní bezpečnosti, a to v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu. Útok ruské armády je podle Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení CN.NIC, provázen dezinformační kampaní.

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ vysvětlil Filip.

Vláda mlčí, bližší informace nesdělí

Blokace webů se může u různých operátorů projevit s různě velkým zpožděním. Důvodem jsou technické principy fungování protokolu DNS. Vládní činitelé odmítají záležitost komentovat. „Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme,“ uvedl po mimořádném zasedání kabinetu premiér Petra Fiala (ODS). Podle něj probíhá řada souběžných kroků k obraně, a to vůči různým typům útoků a dezinformačním kampaním.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Kabinet Petra Fialy

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) prohlásil, že aktuální kroky neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Bližší informace ale odmítl poskytnout s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím. Jak připomíná server iDnes, největší český internetový vyhledávač Seznam dlouhodobě dezinformační weby označuje oznámením, ve kterém uvádí, že je šířen konspirační nebo sporný obsah.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články