Na Ukrajině v bojích stále umírají nevinní lidé. Rusko se ale v poslední době snaží vytvořit dojem, že usiluje o ukončení konfliktu.
Ruská invaze na Ukrajinu začala už před více než 9 měsíci. Obě strany ztratily v konfliktu mnoho finančních prostředků, vojenské techniky, ale hlavně lidských životů, které jsou nevyčíslitelné. Zabránit dalšímu krveprolití může jen dohoda o míru. Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem ale dosud nebyly příliš úspěšné. Ztroskotaly v podstatě na konci března, kdy se zástupci obou zemí sešly v Turecku. Ankara se od začátku konfliktu snaží působit jako zprostředkovatel míru. Zatím bez úspěchu.
Nevyslovená podmínka
Přesto se v posledních týdnech objevuje čím dál více náznaků, že by mohlo dojít k nějaké dohodě. Potvrzují to i slova mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova. Zástupce Kremlu prohlásil, že Moskva je připravena ukončit utrpení ukrajinských civilistů. Má ale podmínku. „Vedení Ukrajiny má všechny možnosti vrátit situaci do normálu, má všechny možnosti urovnat situaci tím způsobem, že splní požadavky ruské strany a ukončí tak všechny možné utrpení civilního obyvatelstva,“ cituje Peskovova slova web TA3.
Oficiálně nebylo nijak upřesněno, jaké požadavky má Kreml na mysli. Na začátku války Rusko mluvilo, že speciální vojenskou operací na Ukrajině začalo zemi denacifikovat a demilitarizovat. Z vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina proto vyplývalo, že není jeho záměrem okupovat ukrajinská zemí. Jeho činy ale mluví jinak vzhledem k tomu, že na konci září vyhlásil připojení Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku. Důvodem k anexi měl být výsledek referend, která na ukrajinských územích proběhla.
NATO pokračuje v podpoře Ukrajiny
Svět je považuje za zmanipulovaná. Rusko navíc oblasti neovládá. Nedávno přišla Moskva i o strategický Cherson, který osvobodily zpět ukrajinské síly a v plánu mají pokračovat dál. Kyjev několikrát zopakoval, že válka neskončí dokud nezíská zpět všechny ukrajinské oblasti, kterých se zmocnily okupanti. Vztahovat se to má i na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Dokud ruská armáda neopustí ukrajinské území, nechce Kyjev vést jednání s ruskou stranou, připomíná web TA3.
Ukrajina si může dovolit v konfliktu pokračovat, protože západní podpora nezná konce. Severoatlantická aliance potvrdila, že bude Kyjevu nadále poskytovat zbraně a vojenskou techniku potřebnou pro těžké zimní měsíce, informuje ČTK. NATO také navýší dodávky rušiček dronů, paliva či zimní výstroje. „Nejlepší způsob, jak zvýšit šance na mírové řešení, je podporovat Ukrajinu,“ cituje slova generálního tajemníka aliance Jense Stoltenbera ČTK.