Válka na Ukrajině trvá už šestý měsíc a na frontě se toho zatím příliš nezměnilo. Rusko může vyčkávat na vyčerpání podpory Západu.
Téma ruské invaze do sousední země už přestává být zajímavé. Konflikt byl už tolikrát probrán ze všech stran, že je spousta lidí z toho spíše unavená. Navíc se v posledních týdnech toho mnoho neděje. Zostření situace se očekává na podzim, což potvrdil v rozhovoru pro DeníkN novinář Vojtěch Boháč, který strávil mnoho let v Rusku. Podle něj už se teď vedou politické konflikty ohledně podpory Ukrajiny a bude to dále eskalovat. Důvodem jsou především problémy, se kterými se potýká většina lidí.
Východ je zatím věrný
Jde hlavně o vysokou inflaci, která negativně ovlivňuje život téměř každého. „Objevuje se víc a víc hlasů s větší a větší podporou, které říkají: hele, kašleme na Ukrajinu, už nám moc rostou ceny. Což je z hlediska lidí, kteří se také nemají nejlíp, asi trochu pochopitelné a podobný sentiment bude podle mě sílit,“ řekl Boháč pro server DeníkN. A právě na sílení těchto proudů podle novináře čeká i ruský prezident Vladimir Putin. Už teď může podle Boháče sledovat, jak nejednotná je jižní a severní Evropa.
„Jediný, kdo je zatím odhodlaný držet, je úplný východ,“ uvedl pro web DeníkN. Podle něj tak šéf Kremlu může vyčkávat, jak se bude postupně podpora Ukrajiny vytrácet. Bez západních zbraní se totiž Kyjev ruské agresi neubrání. Aktuálně je situace na frontě ale vyrovnaná. Jak píše ČTK, podle zprávy generálního štábu ukrajinské armády se Rusové na východě Ukrajiny připravují na útok, a naopak na jihu na obranu už obsazených území. Tam Ukrajinci útočí na velitelství okupačních jednotek v okolí Chersonu a na sklady munice.
Rusko se brání
Jak dále ČTK připomíná, Kyjev mluví o začínající ofenzivě mířící k osvobození Chersonu už několik dní. Ukrajinci získaly zpět už několik desítek obcí v okolí města. Rusové se tak připravují na obranu klíčového Chersonu. To potvrzují i zpravodajské informace britského ministerstva obrany. „Dlouhé konvoje ruských vojenských automobilů, tanků, dělostřelectva a dalších zbraní se nadále přesouvají z ukrajinského Donbasu a míří na jihozápad,“ cituje ze zprávy ČTK.
Pode britského ministerstva se tak nejtěžší boje přesouvají na 350 kilometrů širokou frontu mezi Záporožím a Chersonem. Ukrajinské síly budou i v nich využívat vojenskou techniku ze Západu, která jim pomáhá dosahovat dílčích úspěchů. Pokud by postupně dodávky ze západních zemí opadly, Rusko může mít mnohem snadnější cestu k dosáhnutí svých cílů minimálně na východě země, dodává ČTK.