Prodej i nákup na internetových bazarech se stává čím dál náročnější. Podvodníci zlepšují své techniky, jak se dostat k bankovním účtům prodejců i nakupujících.
Bazarové portály se stávají čím dál více oblíbenější. Lidé si kupují použité věci především kvůli úspoře peněz. Někteří tímto způsobem přispívají i k ochraně planety, protože nechtějí podporovat politiku nakupování stále nových věcí. Nákup na stránkách bazos.cz či sbazar.cz je tak pro řadu lidí běžnou záležitostí. Nákup vysněných věcí za příjemné ceny si pochvalují. Ne vždy ale obchod na bazarových stránkách skončí tak, jak má. V roli prodejců i nakupujících se čím dál častěji objevují podvodníci.
Podvodníci to mají promyšlené
Dříve hlavně v roli prodávajících, jak varuje youtube kanál MDM Náš svět, kde je zmíněn příklad nákup dronu v hodnotě téměř 100 tisíc korun. Předstírání podvodníků, že prodávají hodnotnější věci za velmi výhodných podmínek je velmi časté. Inzeráty nejsou na první pohled rozeznatelné od těch běžných. Uvedený inzerát měl jméno, adresu i telefonní číslo. Právě po jeho vytočení ale začíná první varování, že není vše v pořádku. Volané telefonní číslo je neustále nedostupné, a tak zájemcům nezbývá nic jiného než využít kontakt přes email.
V té chvíli přichází další varování. Prodávající oznámí, že není aktuálně v České republice a věc proto musí poslat. Jako přijatelná se jeví v té chvíli možnost, že souhlasí se zasláním na dobírku. Následný sled událostí je ale alarmující. Po zaslání adresy dorazí email od přepravní společnosti, že zásilka je v přepravě a pro její doručení je třeba přes zaslaný odkaz poslat platbu. Doručující firma zároveň ubezpečuje, že peníze odesílateli zašle až poté, co příjemce potvrdí, že zboží je v pořádku. Na první pohled ideální stav.
Riziko je velké
Společnost je dohledatelná, vizuál jejich stránek působí povědomě a nechybí informace, které potvrzují, že bankovní převod je bezpečný. Při bližším zkoumání je ale možné zjistit, že zaslané bankovní údaje jsou podezřelé. V případu, který je zmíněn na YouTube šlo o Španěla, nikoli o přepravní společnost. Zaslat peníze neznámému člověku místo přepravní společnosti je tak jednoznačným potvrzením, že jde o podvod. Peníze zmizí, ale zásilka nikdy nedorazí.
V bezpečí nejsou na bazarových portálech ani prodávající. Jak upozorňuje Policie, přibývá případů, kdy údajní zájemci o zboží navrhují zaplatit přes platební brány známých společností. Zaslaný odkaz je nerozeznatelný od těch opravdových, právě proto mnoho lidí naletí. Po vyplnění bankovních údajů pak dochází k tomu nejhoršímu. Podvodníci si vytvoří v kopii platební karty, se kterou začnou okamžitě vybírat z účtu peníze. Podvodníci si přišli tímto způsobem na statisíce korun, uvádí Policie. Popálila se už řada lidí, nejlepší ochranou je však obezřetnost.