Na pohled běžná mince, která má hodnotu přes 500 000 Kč. Rychle se podívejte do peněženky, jestli ji tam náhodou nemáte

Tyto mince vám mohou vydělat jmění. Nemáte je náhodou někde schované i vy?

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Zatímco pro někoho se jedná o starý kus železa, za který si v obchodě už nic nekoupí, pro jiného je to unikání kousek do sbírky, který pro něj má nevyčíslitelnou hodnotu. Ano, mluvíme o starých mincích, z nichž některé se pro svou vzácnost draží za skutečně obrovské částky. Možnost mít tyto mince v peněžence nebo staré truhle na půdě přitom nemusí být jen výsadou vybraných jedinců, kteří se zajímají o numismatiku.

Tyto mince můžete mít v peněžence i vy

Nejen historické kousky staré několik stovek let jsou sběrateli ceněné. Nemalou hodnotu mohou mít i mince z aktuální doby, které jsou třeba chybně vyražené. Události247 například v minulosti informovaly o polské minci 5 zlotých z roku 2023 či české desetikoruně z roku 1993. Na první pohled se sice může zdát, že jde o běžné mince. Jejich cena ale daleko převyšuje jejich nominální hodnotu. Rychle se tedy podívejte do peněženky, jestli je tam náhodou nemáte i vy.

Mince z roku 2023 má astronomickou hodnotu. Našli jste ji i ve vaší peněžence?

Jak již ale nejspíš dobře tušíte, opravu vysokých částek dosahují především ty obzvlášť staré mince. Patří mezi ně i měděný pětihaléř z roku 1924. Jak Události247 psaly, ten se v roce 2010 vydražil za 506 tisíc korun. Ptáte se, proč tak vysoká částka? Vyrazilo se ho totiž je několik málo kusů, čímž se stal pro sběratele mimořádně atraktivním.

Hodnota s roky stoupá

To, že se mince prodá za určitou částku ještě neznamená, že o pár let později se nemůže vydražit za ještě vyšší sumu. Důkazem je již zmíněný pětihaléř z roku 1924. Za 13 let totiž jeho cena stoupla téměř na trojnásobek. Jak píše web Refresher, loni se tato mince vydražila za neuvěřitelný 1,5 milionu korun. Vyplatí se tedy s prodejem vzácných kousků počkat? Podle všeho není důvod se mincí zbavovat, pakliže k tomu nemáte důvod.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Možná, že máte vzácnou minci doma i vy

Cena vzácných mincí se totiž podle všeho s časem zvyšuje, a to hned z několika důvodů. „Sběratelské mince v sobě slučují jednak sběratelskou hodnotu a jednak hodnotu vzácného kovu, ze kterého jsou vyraženy. Důvody pořízení takové mince mohou být jak sběratelské, tak i investiční. V čase roste cena mince díky numismatické hodnotě a také díky rostoucí ceně vzácného kovu,“ uvedl pro web Deník předseda představenstva společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský.

Našli jste někdy vzácnou minci? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články