Málokdo v dnešní době nevlastní účet na žádné sociální sítí, a proto se může setkat s některým z nejnovějších podvodů. Lákadlem jsou atraktivní ceny.
Na sociálních sítích se objevuje řada hádanek a hlavolamů, které lákají uživatele k vyřešení a získání výhry. Web TN varuje, aby byli lidé při zapojení se do takových her velmi obezřetní. Často totiž dochází k tomu, že jakmile uživatel dokáže úlohu správně vyřešit, je přesměrován na škodlivé marketingové webové stránky, jejichž cílem je vymámit z lidí jejich osobní údaje, uvádí TN. Mnozí s vidinou získání lákavé výhry své informace zadají, ty jsou pak ale zneužity ke spamování. Podvodů je v poslední době velké množství.
Nezadávat své osobní údaje
Web Topky informuje o podvodech na sociální síti Facebook. Některé příspěvky uživatele vyzývají, aby odpověděli na jednoduchou otázku typu „zjisti číslo“ nebo „dokonči matematickou rovnici“. Setkat se lidé mohou také s jednoduchým bludištěm, ve kterém mají zjistit, které ze zobrazených automobilů se naplní olejem jako první. Některé hry jsou na první pohled velmi jasné, některé se ale tváří, že je dosud nikdo nedokázal vyřešit. Tímto způsobem se snaží nalákat co nejvíce lidí, kteří se snaží být těmi, jimž se to podaří jako prvním.
I proto se nyní nejvíce šíří hra „najdi jiné číslo než 529“, upozorňuje web TN. Lidé se při zapojení do soutěže o atraktivní výhry ale velmi rychle dostanou na škodlivé webové stránky. „Pokud na těchto spamových webech nabídnete své osobní údaje, dostanete do hledáčku nesčetných spamových marketingových webů, které vás pravděpodobně budou bombardovat různými e-maily, telefonními hovory a spamovými textovými zprávami. Opravdu nemá cenu zkoušet vyhrát cenu, která ve skutečnosti neexistuje,“ cituje TN z upozornění odborníků.
Nebezpečné mohou být i falešné sbírky
Někdy podvodníci ani nežádají, aby lidé na správné řešení hádanky přišli. Na sociálních sítích, hlavně Facebooku, se často objevují příspěvky, ve kterých jsou nabízeny ceny jen za to, že jej lidé olajkují, nasdílí či okomentují. Vždy je ale zároveň podmínkou, aby uživatelé navštívili webovou stránku a zadali svá osobní data.
Podobných podvodů je nejen na sociálních sítích, ale po celém internetu celá řada. Varuje před nimi web ThatsNonsence, který se zaměřuje na vyvracení internetových podvodů a falešných zpráv. Kromě zadávání citlivých údajů by si pak lidé měli na sociálních sítích dávat pozor také na to, komu posílají své peníze. Události247 letos informovaly o případu, kdy žena od svých sledovatelů na Instagramu získávala nemalé finanční částky na údajnou léčbu rakovinu. Nakonec se ukázalo, že si celý příběh o svém onemocnění vymyslela.