Za jednu věc, kterou lidé nevědomky provádějí u samoobslužné pokladny, hrozí pobyt za mřížemi

Samoobslužné pokladny svádějí některé lidi k nepoctivému jednání. Nejčastěji zaměňují zboží za to nejlevnější.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Doba vysokých cen přináší do mnoha domácností úzkost a beznaděj. Při nedostatku financí na základní potraviny mohou někteří jedinci sklouznout k podvodnému jednání. Někteří se toho navíc mohou dopustit i nevědomky z neznalosti sortimentu obchodního řetězce. Jde o samoobslužné poklady a položky, které musí nakupující sám na pokladně navolit. Jedná se tedy hlavně o ovoce, zeleninu a pečivo. Před nákupem takového zboží je třeba jednotlivé položky na obrazovce vybrat a poté zvážit, případně uvést počet kusů.

Trend u mladých

A zde může dojít k osudové chybě. Mnoho lidí si vybírá pečivo, aniž by znalo jeho přesné označení. Někteří zase neví, jaký druh rajčat si v oddělení ovoce a zeleniny vlastně vybrali. A tak při markování u samoobslužných pokladen vyberou to, co považují za správné. Chyba v tomto případě ale může při případné kontrole způsobit velké nepříjemnosti. Obchod takový prohřešek nepovažuje za omluvitelnou chybu, ale krádež. V případě více chybně namarkovaných položek za nižší cenu může dojít i k přivolání policie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle policie u samoobslužných pokladen podvádějí především mladí lidé

Je pak na strážcích zákona, jestli příběhu o nevědomosti o jednotlivých položkách v nákupu uvěří. Velmi často se totiž policie setkává s případy, kdy lidé záměrně u nákupu přes samoobslužné pokladny podvádějí. Jak Události247 informovaly zde, lidé nejenže váží například méně jablek, ale také zaměňují čárové kódy. Ty, které patří na ovoce a zeleninu například přelepí na maso, čímž ušetří nemalé částky. Podle mluvčího Městské policie ve Zlíně Pavla Janíka se trend označení dražšího výrobku čárovým kódem levnějšího šíří hlavně mezi mládeží, píše web Deník.

V Polsku hrozí vězení

Záměny se odráží na výsledku v denních inventurách obchodů, a proto se na taková podvodná jednání provozovatelé i zaměstnanci zaměřují. Další zákazníci pak mají ve zvyku sice veškeré zboží naskenovat, ale nakonec odejít bez placení. Nejde přitom jen o problém Česka. Jak píše web Právnická akademie, ve Velké Británii v průzkumu každý pátý nakupující přiznal, že pravidelně krade při používání samoobslužné pokladny. Každého k tomu vedou jiné důvody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ženě v Polsku za podvod u samoobslužné pokladny hrozí několik let ve vězení

Někteří lidé si to dokonce ospravedlňují tím, že samoobslužnými pokladnami snižují obchodní řetězce své náklady na zaměstnance, a tak by nakupující měli dostat zaplaceno za to, že své nákupy zpracovávají sami, píše dále web Právnická akademie. Podvádění u samoobslužných pokladen tak zaměstnává policii. Své o tom ví i v Polsku, kde hrozí ženě za snížení nákupu v přepočtu o necelých 1200 korun až osm let vězení, jak píše web Fakt.

Byli jste někdy svědky podobného činu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články