Češi chudnou, politici bohatnou: Letos si už na platech stihli přidat desítky tisíc korun

Zatímco většině lidí se kvůli vysoké inflaci výrazně zhoršuje životní úroveň, politici si po dvou letech „odmrazili“ platy.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR, Depositphotos
                   

Od letošního roku si poslanci a senátoři výrazně platově polepšili. Řadoví členové parlamentu bez dalších funkcí berou měsíčně 102 400 korun hrubého, což je o 11 600 korun více než loni, píše web Byznys noviny. Tím ale není příjem poslanců a senátorů konečný. K platu dostávají také 53 200 až 72 100 korun jako víceúčelové paušální náhrady na stravu, dopravu a reprezentaci. Navíc většina zákonodárců má ještě různé funkce, například ve výborech, díky kterým se jim plat navyšuje o další desetitisíce korun, píše web Byznys noviny.

Na důchodce peníze nejsou

Nejvyšší platy však ve Sněmovně a Senátu berou předsedové obou komor, kterými jsou Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS). Měsíčně obdrží 274.800 korun, což je o 31 tisíc více než loni. Stejný plat má i premiér Petr Fiala. Ten navíc pobírá dalších 35.100 korun na náhradách. Členové jeho kabinetu pak mají v letošním roce plat 195.300 korun, uvádí Byznys noviny. Celkem se platy ústavních činitelů zvýšily od ledna o 12,7 procenta. To vše v situaci, kdy vláda tvrdí, že je nutné šetřit a je kvůli tomu ochotna měnit i platná pravidla.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Důchodci patří k jedné z nejohroženějších skupin v době velkého zdražování

Například minulý týden Fialův kabinet schválil úpravu pro červnovou mimořádnou valorizaci důchodů. Místo 1770 korun měsíčně, které podle zákona penzistům náleží, mají dostat jen 760 korun, informuje web iRozhlas. Česko přitom čelí jedné z nejvyšší inflací v rámci Evropské unie. Zdražování dopadá na všechny domácnosti, protože běžným zaměstnancům platy od nového roku o téměř 13 procent jako politikům nevzrostly.

Čechy dál drží vysoká inflace

Například ze státních zaměstnanců od ledna vzrostly o deset procent platy pouze vojákům a příslušníkům bezpečnostních sborů jako jsou policisti, hasiči a celníci. Jinak si zaměstnanci v porovnání s loňskem polepšili většinou o maximálně pět procent podle průzkumu společnosti Edenred, o kterém píše web Business Info. V lednu přitom meziročně vzrostly spotřebitelné ceny o 17,5 procent, jak informuje web iDnes. Mnoho lidí proto nemá dostatek prostředků na základní potřeby a musí hledat další zdroje příjmů.

Podle zmiňovaného průzkumu Edenred 11,6 procent respondentů chodí na brigádu a 6,8 procent oslovených si vzalo druhý pracovní úvazek, píše Business Info. Důvodem je často i fakt, že výrazně rostou ceny bydlení a energií. Mnoho lidí proto velkou část svých příjmů ukrojí na bydlení. Politici nejen díky zvýšení platu nemusí takové potíže běžných občanů vůbec řešit. Jak Události247 upozornily loni v listopadu, členové Parlamentu mají k dispozici velmi dobře zařízené byty, pokud nechtějí za práci dojíždět ze svého bydliště.

Přitom náklady na pohonné hmoty jsou jim propláceny. Někteří navíc nemusí řešit ani pořízení vlastního automobilu. Předsedové sněmovních výborů, komisí a poslaneckých klubů mají nárok na služební vůz. Členové vedení Sněmovny a Senátu, stejně jako ministři, mají k automobilu navíc i řidiče. Třešinkou na dortu jsou pak pro politiky ceny v poslanecké kantýně, kde si mohou oběd pořídit do sto korun. O tom si lidé mohou nechat zdát, protože oběd pod 170 korun je možné pořídit už jen v pěti krajích, jak píše web Refresher.

Co si o platech politiků myslíte vy, přijde vám fér, že si v krizi navyšují platy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články