Polrajina nebo Ukrolsko? Poláci chystají se Zelenským nový stát. Putin bude vytočený do běla

Polsko s Ukrajinou spojuje nenávist k Rusku, a proto se Varšava stala jedním z hlavních spojenců Kyjeva. Dotáhnout to společně chtějí ještě dál.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Vytvoření jednoho společného státu. To je idea obou zemí, jak své spojenectví dovést k dokonalosti. První s myšlenkou přišli polští politici už v dubnu, jak Události247 informovaly zde. Jejich představa je taková, že by i přes spojení zemí si každá z nich zachovala do určité míry své autonomní postavení. Spíše než o jeden společný stát by se tak jednalo o vytvoření polsko-ukrajinské unie. Ani s odstupem několika měsíců tento nápad nijak neztrácí na aktuálnosti.

Pozitiv je mnoho

Roli v tom hraje i skutečnost, že Polsko přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků. Více než dva miliony z nich dokonce dostali PESEL, což je polská obdoba českého rodného čísla, informuje web Deník. Z tohoto úhlu pohledu by tak spojení obou zemí bylo na místě a usnadnilo by uprchlíkům mnoho i byrokratických záležitosti. Pozitivní dopad by to podle politiků mělo také na ekonomiku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle oficiálních statistik ministerstva vnitra bylo k 17. srpnu přesně 414 620 uprchlíků. Reálně je ale nyní v Česku minimálně 281 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

„Poláků a Ukrajinců je celkem 80 milionů, tedy stejně jako Němců. Nejen naše dva národy, ale i naše ekonomiky mají stále více společného, což je předpokladem pro správné uvažování v tomto směru,“ cituje web Novinky z vyjádření polských stran na Evropském kongresu místních samospráv v Mikolajkách ve Varmsko-mazurském vojvodství, kde se mluvilo o vytvoření polsko-ukrajinské konfederace. Ekonomické dopady by tedy byly veskrze pozitivní. Více kritických otázek ale přináší fakt, že Polsko je členem NATO i Evropské unie, zatímco Ukrajina ne.

Putinova nebezpečná reakce

Bude tak otázkou, jestli by automaticky měl i Kyjev nárok na benefity z členství vyplývající. Jde především o vojenskou ochranu NATO v případě napadení jiným státem. Podle reakcí Aliance v průběhu války na Ukrajině se dá přepokládat, že by se ochraně ukrajinského území bránila. Méně problematický by pak mohl být režim na hranicích. Obě země už se v minulosti dohodly na společných kontrolách, aby došlo k urychlení provozu, připomíná server Deník. Zároveň je ale třeba připomenout, že ne všichni možnému spojení Polska s Ukrajinou tleskají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin si stěžuje, že s ním Ukrajina nechce vést mírová jednání. Uvedl to na tiskové konferenci v Soči

V květnu bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč upozornil, že tímto krokem může Ukrajina zcela zmizet z mapy. K věci vydal několikastránkové prohlášení, ve kterém zároveň vyzval, aby se Kyjev spíše snažil dohodnout s Moskvou. Právě Rusko bude tím nejhlasitějším odpůrcem v případě spojení obou zemí. Reakce prezidenta Vladimira Putina by mohla být opět velmi nepředvídatelná a nebezpečná. Tentokrát o to víc, že by mohla jeho zlost mít dopad i na členskou zemi EU.

Fandíte oběma zemím, aby se spojily v jeden stát?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články