Ruské jednotky vstoupily na území Donbasu. K rozhodnutí napovídaly i satelitní snímky

Šok úterního rána. Ruské jednotky vstoupily na území Ukrajiny. Jejich strategii předpověděly satelitní fotky, které byly pořízené v neděli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou neopadává. Kolem ukrajinských hranic jsou stále rozmístěna ruská vojska. Analytici sledují aktuálně hlavně oblast kolem města Bělgorod v Rusku. Jak informuje server CNN Prima NEWS, z tohoto místa má začít případný útok. Rusko ale opakovaně přípravu napadení Ukrajiny odmítá. Aktivitu ruské armády sleduje už několik týdnů společnost Maxar Technologies pomocí satelitních snímků.

Připravuje se Rusko na útok?

Kvůli zatažené obloze nebylo možné v minulém týdnu ze satelitních fotografií zjistit mnoho informací. Změna nastala v neděli, kdy se vyjasnilo. Nejnovější snímky ukázaly, že řada menších jednotek vyjela ze základen a začala se rozmisťovat u okrajů lesů. Podle expertů společnosti to značí bojovou připravenost ruského vojska.

Vše se změnilo během úterního rána. Pár hodin předem prezident Putin uznal nezávislost povstaleckých republik, následně ruské jednotky vstoupily na území Donbasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinská hranice

Maxar Technologies předem tvrdili, že u nedalekého města Valujki, tedy zhruba 15 kilometrů od ukrajinských hranic, je také nová technika. A nové jednotky mají být v terénu také severozápadně od Bělogorodu. Z místního pole si navíc ruská armáda udělala přistávací plochu pro vrtulníky. Agentura Reuters ale upozorňuje, že satelitní snímky se nepodařilo nezávisle ověřit.

Biden očekával invazi během několika dnů

Na přesun ruských jednotek do bojových pozic už ale v pátek upozornili činitelé amerických tajných služeb. Připraveno k boji má být 40 až 50 procent z celkem 150 tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic. Na takové zjištění reagoval šéf Bílého domu Joe Biden, který prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin se k invazi na Ukrajinu už rozhodl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Joe Biden

Obavy z ruského útoku na Ukrajinu posílilo také nedělní prodloužení vojenských cvičení v Bělorusku. Ty měly původně skončit o víkendu a Moskva i Minsk to opakovaně potvrzovaly. Západ se ale obává, že přítomných zhruba 30 tisíc členů ruské armády, může být využito k útoku na Kyjev. Rusko to ale odmítá. Jak informuje ČTK, z východu Ukrajiny jsou hlášeni dva mrtví. Vojáci zemřeli při ostřelování ze strany proruských separatistů. Dalších 12 lidí bylo zraněno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články