Podpora Ukrajiny má své hranice: Evropské země už nechtějí ukrajinské obilí

Zemědělci v několika evropských zemích mají v poslední době velké námitky proti dovozu obilí z Ukrajiny. Varšava už se odhodlala situaci řešit razantně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polský prezident Jaroslaw Kaczyński v sobotu informoval o vydání nařízení, které zakazuje dovoz obilí a dalších několika druhů potravin z Ukrajiny, píše web Onet. Polská hlava státu zároveň zdůraznila, že i přes toto rozhodnutí zůstává Varšava ukrajinským spojencem a bude nadále válkou zasažené zemi pomáhat. Podpora Kyjeva však má své hranice. „Ukrajinu budeme podporovat. Ale cílem dobré vlády je především podporovat vlastní občany. Je také v zájmu Ukrajiny, aby v Polsku nevypukla krize,“ cituje Kaczyńského web iRozhlas.

Cílem je ochrana rolníků

I proto mají podle polského prezidenta pro zemědělce nadále platit dotace na hnojiva. Jak připomíná web iRozhlas, Poláci si od loňského léta stěžovali na to, že ukrajinská produkce sráží cenu, čemuž nejsou schopni konkurovat. Důvodem je skutečnost, že obilí z Ukrajiny se od začátku války začalo pozemní cestou transportovat přes Polsko a další země, kde zaplavilo tamní trhy. Cílem ukrajinského obilí přitom měly být africké země a státy na Blízkém východě, kde hrozí nedostatek potravin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polské nařízení má podle Kaczyńského platit do 30. června letošního roku

Polský zákaz ukrajinského dovozu má platit nejen na obilí, ale také na cukr, sušená krmiva, semena, chmel, len, konopí, ovoce, zeleninu, vína, hovězí, telecí a drůbeží maso, mléko, mléčné výrobky, vejce a včelí produkty, uvádí web iRozhlas. Evropské země už dříve chtěly problém řešit společnou cestou. Že o ukrajinské obilí nemají zájem dali na konci března najevo premiéři Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Své připomínky shrnuli v dopise, který byl adresovaný předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, upozorňuje web Deník.

Požadavek zněl jasně

Představitelé zmíněných zemí ve své výzvě sice potvrdili, že podporují Ukrajinu ve válce proti Rusku, zároveň ale nechtějí, aby ukrajinské obilí zaplavovalo evropský trh. Podle nich nebyl transport přes Evropu zřízen proto, aby produkce z Ukrajiny na starém kontinentu zůstávala. Tento týden dokonce několik zemí, převážně z Visegrádské skupiny, jejíž součástí je i Česko, požádalo o vytvoření evropského nástroje na výkup levného ukrajinského obilí. Součástí opatření má být také zavedení celních kvót na zemědělské produkty z Ukrajiny, píše server Blesk.

Podle slovenského ministra zemědělství Samuela Vlčana je třeba jednat rychle, protože během několika měsíců začne sklizeň v Evropské unii a zemím mohou chybět kapacit pro uskladnění. S ukrajinským obilím jsou navíc i další problémy. Bratislava tento týden zakázala jeho zpracování, protože v něm byl potvrzen výskyt pesticidu, píše web Tiscali. Závadná pšenice byla objevena v zásilce o hmotnosti 1 500 tun. Pesticidy přitom nejsou v EU povoleny, protože mají negativní vliv na lidské zdraví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články