Z prezidenta vládce. Část ruských poslanců chce přejmenování Putinovy funkce

S návrhem, aby Vladimir Putin už nebyl ruským prezidentem, přišla Liberálně-demokratická strana Ruska. Funkce ho ale zbavit nechce, jde jí jen o změnu titulu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vladimir Putin už by mohl brzy přestat používat titul „prezident Ruské federace“, informuje server TN. V čele země, která vede válku na Ukrajině, ale být nepřestane. Jak informuje ruská státní agentura TASS, pojem „prezident“ má být pouze nahrazen slovem „vládce“. Změnu navrhuje Liberálně-demokratická strana Ruska (LDSR), která tímto krokem chce zamezit používání cizího slova. Není to poprvé, co se poslanci zmiňované strany snaží tuto změnu provést.

Návrhy jsou různé

O nahrazení slova prezident se pokoušela LDSR už při změně ústavy v roce 2020, ale návrh neprošel, jak připomíná web TN. Ani teď nemusí být všichni ruští zákonodárci změně nakloněni. Podle webu Gazeta je proti například první místopředseda výboru Státní dumy pro budování státu a legislativu Jurij Sinělščikov. Sice mu také nepřijde slovo prezident jako nejideálnější, zároveň ale upozorňuje, že země se teď potýká s důležitějšími problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská Státní duma

Není ani jasné, jak se k tomu staví samotný Putin. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova „v této věci neexistuje žádné stanovisko“. Důvodem je skutečnost, že jde o nový nápad. I v případě uvítání návrhu na přejmenování prezidentské funkce není jisté, jestli bude z Putina nakonec „vládce“. Alternativou je ještě „hlava státu“. Ať se bude Putinova funkce jmenovat jakkoliv, nic to samozřejmě nezmění na jeho pravomocech.

Ruské občanství pro Ukrajince

Nedávno například rozhodl o tom, že všem Ukrajincům bude usnadněno získání ruského občanství, jak informuje ČTK. Dříve tato možnost platila jen pro obyvatele samozvaných separatistických republik na Donbasu. Jak dále ČTK píše, z Doněcké a Luhanské lidové republiky přijalo ruské občanství zhruba 780 tisíc lidí, což je asi 18 procent obyvatel. Bude tak otázkou, jak se k takové možnosti postaví ostatní Ukrajinci nežijící na Ruskem okupovaném území.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský pas

Dosud podle ČTK museli Ukrajinci v případě zájmu o ruské občanství doložit předchozí pětiletý pobyt v Rusku a složit test z ruského jazyka. Nový zjednodušený postup kritizují ukrajinští zástupci. Ruský prezident tímto rozhodnutím podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby ukazuje své „predátorské choutky“. „Rusko používá zjednodušený postup pro vydávání pasů, aby utáhlo smyčku kolem krku obyvatel dočasně okupovaných oblastí naší země,“ cituje ukrajinského šéfa diplomacie ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články