Spor kvůli ukrajinským uprchlíkům. Fiala nesouhlasí s omezujícím rozhodnutím Hřiba

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib se rozhodl uzavřít asistenční centrum v Praze sloužící k registraci uprchlíků z Ukrajiny. Někteří s tím mají problém.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Válka na Ukrajině začala 24. února a od té doby ze země odešly miliony lidí. Část z nich si vybrala za cíl i Česko. Jak vyplývá z informací ministerstva vnitra, dočasnou ochranu k úternímu dni dostalo více než 375 tisíc Ukrajinců. Tuzemsko je od počátku konfliktu vítá s otevřenou náručí a dobrými podmínkami. Až na kauzu s ukrajinskými Romy, kteří přebývali ve stovkách na pražském a brněnském nádraží, se celý proces migrace obešel bez větších problémů. Přesto není situace růžová. Dlouhodobě na přetíženost v počtu uprchlíků upozorňuje Praha.

Může jít o předvolební kampaň

Česká metropole je pro běžence z Ukrajiny lákavým místem pro život. Město ale nemá už žádné kapacity. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se proto rozhodl k ráznému kroku. Ve čtvrtek uzavře Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Jak píše server Novinky, takový postup se nelíbí premiérovi Petru Fialovi (ODS). Řešení označil za neuvážené a nepříliš rozumné. „Pan primátor má před volbami a některá mediální vyjádření tomu odpovídají,“ cituje slova předsedy vlády web Novinky.

iZdroj fotografie: Vojtěch Havlík / Creative Commons / CC BY-SA
Zdeněk Hřib

S postupem pražského primátora nesouhlasí ani ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který Hřiba vyzýval, ať počká s uzavřením centra do 1. července. I on stejně jako Fiala si neodpustil narážku na podzimní volby. „Nevím, jestli tím důvodem může být, že už začíná předvolební kampaň,“ cituje Rakušana server Novinky. Zastání od členů vlády Hřib našel jen u svého stranického šéfa Ivana Bartoše. Ministr pro místní rozvoj v té souvislosti připomněl, že Praha na problém s kapacitami upozorňuje dlouhodobě.

Středočeský kraj pomůže

„To, že je situace v Praze kritická, na to Hřib upozorňuje už možná dva měsíce,“ uvedl Bartoš pro server Novinky. Neudržitelný stav potvrzují i čísla. Jak dále píše web Novinky, pražské centrum od začátku ruské invaze na Ukrajinu odbavilo přes 98 tisíc uprchlíků. Bydlení ale bylo možné zajistit jen pro necelou desetinu lidí. Celkem se jednalo o 9430 osob. Další fungování tak může postrádat smysl. Navíc uzavřením centra neztrácí uprchlíci možnost vyřídit si v hlavním městě všechny doklady, píší Novinky.

Nadále fungují odbory azylové a migrační politiky a oddělení cizinecké policie, na což upozornila také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. I ta patří k těm, kteří mají pro Hřibův postup pochopení. Jak píše web ČT24, Pecková avizuje, že středočeské centrum v Kutné Hoře je v případě potřeby schopné navýšit kapacity. Hřibovým rázným postupem se může navíc konečně hnout postoj vlády k přerozdělování uprchlíků. Na nevyváženost v rámci republiky upozorňuje také dlouhodobě. Fialův kabinet má ale k problematice spíše laxní přístup.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články