Putinova kuchaře Prigožina není dobré kritizovat. Ihned se spustila salva výhrůžek

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se dostal do blízkosti Kremlu díky své cateringové společnosti. Teď mu to někteří připomínají.

i Zdroj fotografie: Government of the Russian Federation/ Creative Commons / CC BY
                   

Na Prigožina slovně zaútočil gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašev. „Pokud se každý obchodník, který vydělává peníze na školním stravování, snaží řídit zemi, daleko se nedostaneme,“ cituje jeho vyjádření web Onet. Zakladateli žoldnéřské Wagnerovy skupiny také vzkázal, ať raději dál smaží řízky a vaří těstoviny a neplete se do ruských regionů.

Ostré přirovnání k době Stalinovy vlády

Kujvašev reagoval na Prigožinovo vyjádření, ve kterém si stěžoval na regiony, jež „speciální vojenské operaci škodí a nepodporují ji“. V souvislosti s tím zmínil právě Sverdlovskou oblast. „Například Jamaloněnecký autonomní okruh nebo Sverdlovská oblast, kde místní úřady odmítají s poctami pohřbívat vojáky, kteří zemřeli za vlast,“ cituje šéfa Wagnerovců ČTK. Zmíněný postup nazval bezprávím.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Wagnerova skupina hraje důležitou roli i v bojích o město Bachmut

Ještě víc pak Prigožina pobouřila slova gubernátor Sverdlovské oblasti o kuchyni. V reakci na to zvolil velmi ostré přirovnání. „Během války v letech 1941-45, která se nyní opakuje, Stalin jednoduše střílel do lidí jako jste vy. Myslím, že se do těch časů brzy vrátíme. Jsem si jistý, že není daleko, kdy lidé dosáhnou bodu varu a vezmou lidi jako jste vy na vidle,“ cituje vyjádření tiskového oddělení Wagnerovy skupiny web Onet.

Ostré prohlášení Prigožina mnohé odborníky příliš nepřekvapuje. Podle politologa Abbase Galljamova veřejné pokárání vůdce Wagnerovy skupiny dokládá oslabování jeho pozice, píše ČTK. Expert se domnívá, že Kujvašev svou odpověď Prigožinovi koordinoval se zástupcem šéfa kanceláře prezidenta Vladimira Putina Sergejem Kirijenkem. Je také možné, že ji napsal na jeho žádost, dodává ČTK. To by vysvětlovalo, proč Prigožin chyběl na úterním projevu šéfa Kremlu předneseném před členy parlamentu a další vládnoucí ruskou elitou.

Prigožinův vliv vyvolává obavy

Dosud byl Prigožin mezi blízkými ruského vůdce. V Putinově blízkosti se objevuje od roku 2001, kdy prezident povečeřel v jeho petrohradské restauraci společně s tehdejším francouzským prezidentem Jacqueme Chiracem. Prigožin je tenkrát obsluhoval, a proto si vysloužil přezdívku Putinův kuchař, jak Události247 připomněly v lednu. Následně jeho cateringová společnost dostala lukrativní státní zakázky. V průběhu války na Ukrajině ale získává Prigožin díky úspěchům Wagnerovy skupiny silný vliv, což se Putinovi evidentně přestává líbit.

Jak Události247 psaly na začátku února, zakladatel Wagnerovců se často dostává do střetu s elitami a kritizuje postupy ministerstva obrany, což vyvolává obavy, že bude chtít vstoupit do politiky a uzurpovat si moc. „I když rozvrat státu nebo separatistická povstání ještě nejsou na obzoru, zvyšující se viditelnost Prigožina a Kadyrova signalizuje slabost státu,“ uvedla už v prosinci pro web AlJazeera šéfka Ruského ústavu na londýnské univerzitě Gulnaz Šarafudinova.

Vstoupí Prigožin na ruskou politickou scénu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články