Demonstrace před Sněmovnou byla vyostřená. Policie nasadila těžkooděnce a zadržela šest lidí. Organizátor demonstrace řekl, co si myslí o novém pandemickém zákonu

Protest proti novele pandemického zákona probíhal na Malostranském náměstí v Praze od úterního rána. Demonstranti použili pyrotechniku a zranili jednoho policistu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odpůrci koronavirových opatření se v úterý sešli před Sněmovnou kvůli novele takzvaného pandemického zákona. Demonstraci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která zároveň zorganizovala i protest automobilů. Do něj se mělo připojit, podle pořadatelů, zhruba 300 vozů, které projížděli podél tramvajové zastávky a podporovali demonstrující pomocí klaksonů a připevněných českých vlajek. Organizátoři uvedli, že tím nemělo dojít k ohrožení bezpečnosti.

Policista skončil v nemocnici

Jak informovala policie na sociální síti Twitter, několik účastníků protestu napadlo policisty. „Jeden policista je zraněný,“ stálo v příspěvku. Jak uvedl později policejní mluvčí Jan Daněk, zraněný muž se musel nechat ošetři v nemocnici. Demonstranti měli policistovi způsobit vykloubení prstu. Policie musela kvůli konfliktům nasadit také těžkooděnce, kteří účastníkům protestu přehradili přístup ke Sněmovně.

iZdroj fotografie: Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
Policejní auto

Na rohu Malostranského náměstí a Sněmovní ulice se sešlo zhruba 1500 lidí s vlajkami a transparenty. Šest protestujících bylo zadrženo kvůli incidentu, při kterém byl zraněn i onen policista. Další muž pak skončil v rukou policie poté, co použil pyrotechniku. Bez komplikací se neobešel ani protest automobilů. Jak informuje server Echo24, tato akce přerušila provoz tramvají mezi Újezdem a Malostranskou. Linky 12, 15, 20 a 22 musely být proto odkloněny přes zastávku Staroměstská.

Co novela zákona změní?

Tak jako v minulém týdnu demonstranti přinesli opět na protest k blízkosti Sněmovny makety šibenic. Tentokrát jich bylo 6. Symbolizovat měly pandemický zákon. Na každé šibenici byly proto pověšeny pytle s nápisy jako „Ekonomika“ nebo „Vzdělávání“. Novela pandemického zákona předpokládá, že protikoronavirová opatření budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než doteď. Nově by také izolaci nebo karanténu mohly orgány ochrany veřejného zdraví nařídit lidem po telefonu nebo jen krátkou textovou zprávou.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Vláda Petra Fialy (ODS) chce, aby poslanci pandemickou novelu projednali zrychleně ve stavu legislativní nouze. Jakub Olbert, zástupce organizace stojící za demonstrací, novelu považuje za „nástroj k podvolení celého národa“. Podle pořadatelů protestu zákon ohrožuje základní svobody jako je svobodu pohybu, podnikání a slova, právo na vzdělání, na zdravotní péči, svobodu shromažďování a další základní hodnoty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články