Putin vyslal Evropě brutální signál. Můžeme se kvůli tomu ocitnout v obrovských problémech

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že země přestane do Evropské unie dodávat plyn i ropu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šéf Kremlu se k úmyslu Evropské unie zastropovat ceny plynu a ropy vyjádřil na ekonomickém fóru ve Vladivostoku, píše web The Sun. Podle Putina Rusko nedodá Evropě vůbec nic, pokud se uchýlí ke krokům v rozporu s uzavřenými smlouvami, uvádí The Sun. Zároveň takové úvahy sedmadvacítky označil za „hloupé“. Jeho slova přichází ve chvíli, kdy ruská plynárenská společnost Gazprom již přerušila dodávky plynu přes Nord Stream 1.

Odveta za sankce

Hlavní trasa pro ruský plyn do Evropské unie je mimo provoz od minulého týdne a zatím není jasné, kdy začne plyn znovu proudit. Moskva se odvolává na západní sankce, které jí znemožňují opravu turbíny. Západ to odmítá s tím, že Rusko pouze využívá plynu jako nástroje k vydírání. Připustil to dokonce i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který uvedl, že zastavení plynovodu Nord Stream 1 je odvetné opatření, píše web The Sun. Na snížení závislosti na Rusku z hlediska plynu tlačí také Evropská komise.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream 1

Podle její šéfky Ursuly von der Leyenové je nutné snížit příjmy Ruska, aby nemohlo již financovat válku na Ukrajině. Evropa ale na takový krok není ani v nejmenším připravená. Hledání alternativních zdrojů dodávek je na dlouhou dobu a státům sedmadvacítky tak nezbývá nic jiného, než připravovat nouzové plány. Do Evropské unie proudí z Ruska 40 procent plynu, který je velmi těžké nahradit. Hledají se tak různé způsoby, jak se nedostat do krizové situace. Jednou z možností je znovuobnovení těžby plynu v Nizozemsku, jak píše ČTK.

EU může zajít velmi daleko

Země se přitom rozhodla tuto činnost v okolí města Groningen na severu ukončit, protože v důsledku těžby došlo v oblasti v minulosti k tisícům otřesů. Škody evidují v řádech miliard eur, lidé mají zničené domy. Vliv to mělo i na tamní byznys. Přesto se Spojené státy a Německo odvažují Nizozemska ptát, jestli by nemohlo své rozhodnutí o konci těžby zvrátit, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Tamní naleziště plynu totiž odpovídá třem letům ruského dovozu. To je pro EU velmi lákavá myšlenka a ukáže se tak, kam až jsou vlády schopny zajít při honbě za izolací Ruska. Blaho a klid lidí z Groningenu by tak nemuselo být pro evropské lídry překážkou. „Nyní se zvažují i nápady, které se v minulosti zdály být extrémní či šílené,“ cituje ČTK expertku na energetiku ze thing-tanku Atlantic Council Olhu Chakovovou.

Myslíte si, že je zastropování cen plynu pro Evropu výhodné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články