Šéf ukrajinské rozvědky tvrdí, že Putin je nevyléčitelně nemocný

Spekulace kolem zdravotního stavu ruského prezidenta v posledních měsících zesilují. Mluví se hlavně o rakovině a Parkinsonově chorobě.

i Zdroj fotografie: Администрация Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov se o nemoci ruské hlavy státu zmínil v rozsáhlém rozhovoru pro ABC News. Podle jeho informací je nevyléčitelně nemocný, protože má rakovinu, píše web Daily Mail. Měl také jasnou odpověď na otázku, kdy přijde Putinova smrt. „Myslím, že velmi rychle. Doufám,“ cituje jeho vyjádření server Daily Mail. Své domněnky usuzuje ze zdrojů, které mají mít k šéfovi Kremlu blízko. Zároveň ale Budanov věří, že válka na Ukrajině bude ukončena dříve, že Putin zemře, píše Daily Mail.

Výrazné zhoršení stavu

Přesto má šéf ukrajinské vojenské rozvědky jasnou představu, co se stane po skonu ruského vůdce. Podle něj bude moc předána někomu z blízkých spolupracovníků ruského prezidenta, dodává Daily Mail. Zřejmě by se tak na situaci vůči Ukrajině nic nezměnilo. Jak připomíná web Daily Mail, o špatném zdravotním stavu šéfa Kremlu se spekuluje už mnoho let, ale během konfliktu na Ukrajině se počet informací zvýšil. Nemluví se jen o zmiňované rakovině, ale také o Parkinsonově chorobě.

Domněnky o špatném zdravotním stavu ve vysoké míře přiživuje telegramový kanál General SVR, který má být zasvěcený do situace v Kremlu. Nedávno například uvedl, že lékaři Putinovi doporučili, aby se kvůli výraznému zhoršení zdravotního stavu vzdal jakýchkoli veřejných vystoupení. Zdá se, že je ruský prezident poslechl.

Na konci loňského roku vynechal účast na tradičním hokejovém zápasu na Rudém náměstí v Moskvě, zrušil svou každoroční tiskovou konferenci i „hovory s lidem“, které někdy trvaly i čtyři hodiny, připomíná Český rozhlas.

Putin vše ruší

Šlo přitom o události, které přenášely živě státní televize a byly součástí pozitivní prezentace šéfa Kremlu. Putin také zrušil svůj každoroční projev o stavu národa v obou parlamentních komorách, což ještě více rozvířilo spekulace, že je něco špatně.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Ruský prezident Vladimir Putin se v hokejovém dresu v minulosti objevoval často, a to i po boku běloruského vůdce Alexandra Lukašenka

Kromě zdravotního stavu v tom mohla hrát roli i skutečnost, že se ruský vůdce bojí nepříjemných otázek spojených s neúspěchy ve válce na Ukrajině. Podle kanálu General SVR jde ale hlavně o Putinův špatný stav. Má se velmi rychle unavit a je náchylný k „častým záchvatům závratí a bolestí hlavy“, píše web Daily Mail.

To má být také důvodem, proč zrušil téměř všechny své veřejné akce. Kromě zmíněných důležitých vystoupení má jít také o zrušení cesty do Pskova, což je město nedaleko estonských hranic. Přestože oficiálně mělo být důvodem špatné počasí, web Daily mail připomíná, že předpovědi byly v plánovaném termínu příznivé. Putin nedorazil také na návštěvu do největšího ruského tankového závodu v Nižním Tagilu v pohoří Ural.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad