Ruský prezident Vladimir Putin jednal o situaci na Ukrajině s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Tématem byly především humanitární aspekty konfliktu.
Šéf Evropské rady Charles Michel po rozhovoru s Putinem uvedl na sociální síti Twitter, že Rusko vyzval k ukončení vojenských akcí a zaručení průchodu humanitární pomoci. „EU co nejostřeji odsuzuje ruskou agresi vůči Ukrajině,“ cituje předsedu Evropské rady server iDnes. Kreml potvrdil, že ruský prezident s Michelem mluvil hlavně o humanitárních aspektech situace na Ukrajině.
Rusko oznámilo své požadavky
Humanitární právo je součástí mezinárodního práva, usiluje o omezení dopadů ozbrojených konfliktů ochranou osob, které se neúčastní bojů. Dále také usměrňuje prostředky a způsoby vedení války. Putin měl představiteli EU zároveň sdělit nejnovější informace o rozhovorech mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Zástupci obou zemí dosud řešili hlavně vytvoření evakuačních tras pro civilisty. Šéf Kremlu se měl s Michelem také dohodnout, že budou nadále v kontaktu.
Předseda Evropské rady také informoval, že se Evropská unie bude v následujících dnech zabývat ukrajinským členstvím. Ukrajina bude tématem pro představitelé zemí EU také ve čtvrtek, kdy proběhne neformální summit v Paříži. Mezitím Rusko oznámilo své požadavky k zastavení vojenské operace na Ukrajině. Moskva požaduje, aby Kyjev uznal poloostrov Krym jako součást ruského území, a zároveň přiznal nezávislost Luhanské a Doněcké republice.
Výsledek jednání? První autobusy koridorem projely
Po splnění těchto požadavků mají být boje na Ukrajině ze strany Ruska zastaveny. Jde tak o nejjasněji formulované požadavky Moskvy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov body ruských požadavků zveřejnil ještě před třetím kolem jednání. Podle něj už ale všechny požadavky byly řečeny také Kyjevě, a proto může být vojenská akce zastavena. „Opravdu nyní završujeme demilitarizaci Ukrajiny. Hlavní je, aby Ukrajina zastavila své vojenské aktivity,“ uvedl Peskov.
The first stage of civilian evacuation from Sumy has just begun. The Russian Defense Ministry has officially agreed to the humanitarian corridor in a letter to the Red Cross. pic.twitter.com/NvTxVUZMpJ
— Stratcom Centre UA (@StratcomCentre) March 8, 2022
Jak informuje ČTK, pondělní třetí kolo rozhovorů mezi delegacemi obou zemí zásadní posun nepřineslo. Podle Kyjeva došlo k pozitivnímu vývoji jen v otázce humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů. Podobně se k tříhodinovému jednání vyjádřila také Moskva. Zároveň bylo potvrzeno, že rozhovory mezi stranami mají pokračovat. Efekt jednání ale byl znát už v úterý ráno, kdy se podle ruského ministerstva obrany otevřely humanitární koridory ve městech Černihiv, Sumy, Charkov a Mariupol.