Ruský prezident jmenoval Sergeje Surovikina novým velitelem ruských jednotek na Ukrajině a vzápětí došlo k intenzivním raketovým útokům.
Jak připomíná web Express, Surovikin je nechvalně proslulý například použitím chemických zbraní v Sýrii či palbou na prodemokratické demonstranty. Je tak zřejmé, proč si ho Putin vybral. Hned v pondělí Rusko zahájilo ničivé raketové útoky na řadu velkých ukrajinských měst, včetně metropole Kyjev. Brutální bombardování bylo spojeno s taktikou, kterou dříve Surovikin provedl, píše dále web Express. Pětapadesátiletý vojenský veterán sloužil například v 80. letech ve válce Sovětského svazu s Afghánistánem.
Výběr byl jasný
Je také zodpovědný za střílení na prodemokratické demonstranty v Moskvě v roce 1991, při kterém zahynuli tři lidé. K událostem došlo tři dny před rozpadem Sovětského svazu. „Je velmi symbolické, že Sergej Surovikin, jediný důstojník, který v srpnu 1991 nařídil střílet na revolucionáře a skutečně zabil tři lidi, nyní velí této poslední snaze o obnovu Sovětského svazu,“ cituje web iRozhlas vyjádření ruského politologa a sociologa Grigorije Judina. V roce 2017 pak Surovikin jako zkušený ruský velitel v Sýrii dal rozkaz k drsnému bombardování.
Šéf Kremlu po Surovikinovi sáhl po několika vojenských porážkách na Ukrajině a také po sobotní explozi, která poškodila Kerčský most spojují anektovaný Krym s Ruskem, připomíná web iRozhlas. Před jmenováním Surovikina dva velitele ruský prezident propustil. Putinův nový velitel nemá jen bohaté vojenské zkušenosti, ale také zažil nejednou vězení. Za vedení vojenské kolony proti demonstrantům v roce 1991 si odseděl šest měsíců. O čtyři roky později se pak dostal za mříže za nezákonný obchod se zbraněmi, připomíná web iRozhlas.
Putinův krok nevěstí nic dobrého
Surovikin se také zúčastnil bojů v Čečensku, kde získal pověst „naprosté bezohlednosti“. Není tak překvapující, že v roce 2004 byl dokonce obviněn z fyzického napadání svých podřízených. Nový ruský velitel je také znám svou výbušností. Možná i proto si ho ruský prezident vybral. Surovikin byl také mužem, který navrhl zaměřit se na klíčovou civilní technickou infrastrukturu na Ukrajině, připomíná web iRozhlas.
I proto mu připadla naprosto nová role. Dosud totiž ruské jednotky neměly jen jediného velitele a pravomoce byly rozdělené. Jeho úkol je tak zjevně velmi rozsáhlý. Souviset to může i s nedávnými výhrůžkami Putina ohledně použití jaderných zbraní. „Svůj záměr signalizovali, ale potřebovali velitele, kteří by na to měli schopnosti,“ cituje web Express vyjádření vojenského analytika Forbese Mckenzie.