Kvůli válce na Ukrajině má ruský prezident Vladimir Putin mnoho nepřátel. V kritických situacích se proto bude muset někam bezpečně uklidit.
Ruská hlava státu rozhoduje o krvavých akcích na Ukrajině z pohodlí Kremlu. Těžko ale předpokládat, že se tam bude nacházet i ve chvíli, kdy dojde k otočení karet a Putin se bude muset ze svých činů spáchaných v sousední zemi zodpovídat. Není proto překvapivé, že se dlouhodobě mluví o tom, že ruský prezident má připravený úkryt. Daleko za Moskvou má mít vybudovaný bunkr, do kterého se má v případě ohrožení přesunout i jeho rodina, někteří nejvyšší představitelé ruské bezpečností služby a členové vlády, píše web CNN Prima News.
Čína se může cukat
Spekuluje se o tom, že Putin má několik podzemních úkrytů. Některé na Sibiři a další se má nacházet i v pohoří Altaj, připomíná web CNN Prima News. Do jednoho se může vejít až 100 tisíc lidí. Bunkr je ale pouze přechodným místem pro případ náhlého ohrožení jako například jadernými zbraněmi. Pokud dojde k tomu, že na Putina bude padat ruka spravedlnosti, nezbude mu nic jiného, než z Ruska utéct. Místo svého azylu bude muset vybírat pečlivě, aby měl jistotu, že ho cílový stát nevydá soudu.
Nabízí se hned několik možností, jak informuje web Onet. Ruským spojencem je dlouhodobě Čína a Putin dokonce tamního prezidenta Si Ťin-pchinga označil za „blízkého“ kamaráda. Podobně se čínský vůdce vyjádřil i o šéfovi Kremlu, a proto by zřejmě Peking byl jasnou volbou ruského prezidenta, kam se ukrýt. Otázkou je, jestli by to bylo bezpečné. Rusko-čínské vztahy mohou být spíše strategické, než vřelé, upozorňuje web Onet. Navíc Peking nebude chtít riskovat obchodní vztahy se Západem kvůli ukrývání válečného zločince.
I v EU se najdou Putinovi sympatizanti
Mnohem jistější bezpečnost by Putin našel v Sýrií. S tamním prezidentem Bašárem Asadem má blízký vztah. Problémem ale může být, jak se do země dostat. Aby se ruský prezident dopravil do Sýrie, musel by překonat turecký vzdušný prostor, což by mohlo být riziko vzhledem k tomu, že Ankara je členem NATO. Navíc Sýrie nemusí být vysněným místem pro život šéfa Kremlu vzhledem k životní úrovní, která v zemi panuje, připomíná web Onet. Z tohoto hlediska by pro ruskou hlavu státu nemusel být zajímavý ani Írán.
Teherán by přitom byl zřejmě ochotný podat Putinovi pomocnou ruku. Výčet možností, kam se může ruský vůdce nakonec ukrýt tím zdaleka nekončí. Jako další možnost se ukazuje například KLDR, kde by si mohl užívat s tamním vůdcem Kim Čong-unem luxusní život na jachtách, zatímco obyvatelé státu živoří. Putina by s otevřenou náručí přivítaly také Spojené arabské emiráty. A i v Evropě má ruský prezident několik spojenců. Nabízí se maďarský premiér Viktor Orbán či bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, píše dále web Onet.