Špatná chůze, deka na kolenou. Putin na přehlídce opět nevypadal zdravě. Další spekulace o jeho stavu se jen rojí

V souvislosti s vojenskou přehlídkou k výročí konce druhé světové války se celý svět soustředil hlavně na Putinův projev. Přehlédnout ale nešli ani jiné okolnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server CNN Prima News, o nemoci ruského prezidenta Vladimira Putina se spekuluje už delší dobu. Debaty okolo jeho zdraví zintenzivňují především od zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kdy je šéf Kremlu podrobněji sledovaný a známky nějaké choroby jsou tak patrné. Při pondělních oslavách Dne vítězství se velká pozornost celého světa upínala hlavně k jeho řeči, kdy se očekávalo nějaké zásadní prohlášení v souvislosti s válkou na Ukrajině. K tomu ale nedošlo. I tím má být potvrzena Putinova slabost, jak informuje server Echo24.

Deka na kolenou

Podle agentury Unian měl ruskou hlavu státu označit poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč „starým, nemocným a k smrti vyděšeným mužíčkem“. Nejen Putinova slova, ale také jeho pohyb naznačil, že není v nejlepší kondici. Když opustil ruský prezident řečnický pult a vydal se položit věnec k hrobu neznámého vojína, vypadalo to, že mu dělá problémy i chůze. Zdálo se, že se snažil zamaskovat kulhání, píše CNN Prima News.

Pozornost upoutala také deka, kterou měl šéf Kremlu přehozenou během vojenské přehlídky přes kolena. Pochopitelné by to bylo v případě, kdyby byla v Moskvě taková zima, že by všichni přítomní vyžadovali přikrývku. Váleční veteráni, kteří seděli kolem ruského prezidenta, ale deku proti chladu neměli. I další veřejné vystoupení šéfa Kremlu tak naznačuje jeho stupňující se zdravotní potíže.

Parkinson a další choroby

Nejčastěji se spekuluje o Parkinsonově chorobě. S touto domněnkou přišel už koncem roku 2020 politický analytik Valerij Solověj. Debaty ale zesílily především po zveřejnění videa z konce dubna, na kterém byl Putin zachycen chvíli předtím než přivítal běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Ruský prezident jednu ruku držel na hrudi a druhou svíral v pěst. Spekulaci následně podpořilo video, kde Putin jedná s ministrem obrany Sergejem Šojgou.

Na záznamu je šéf Kremlu výrazně oteklý v obličeji a po celou dobu se držel křečovitě stolu. Zvěsti o špatném zdraví rozvířily také záběry z velikonoční mše, na které Putin podivně přežvykoval. Vše ale zůstává pouze v rovině spekulací. Moskva svého vůdce nadále prezentuje jako zdravého sportovce a jakékoliv pochybnosti o Putinově zdravotním stavu odmítá. Přitom šéf Kremlu letos oslaví 70. narozeniny, a tak na ně má přirozeně i nárok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články