Podle odborníků spěje ruská ekonomika ke svému zhroucení. Zemi ohrožují hlavně tvrdé ekonomické sankce ze strany Západu.
Jak připomíná server The Sun, Rusko čelí od začátku války na Ukrajině sankcím západních zemí. Ty jsou mířeny především na ochromení ruské ekonomiky, což evidentně vychází. Omezení se týkají ale také nejbližších lidí ruského prezidenta Vladimira Putina. Sankce jsou tak namířeny i proti oligarchům a neminuly ani údajnou milenku šéfa Kremlu Alinu Kabajevovou. Jak píše ČTK, bývalá gymnastka je na nejnovějším seznamu Spojených států.
Kabajevová na sankčním seznamu USA
Kromě Putinovy přítelkyně se USA rozhodly sankcionovat také dalších 30 firem a 12 osob, mezi kterými je také představitel ukrajinské Chersonské oblasti Kiril Stremousov dosazený do funkce ruskými okupačními silami, uvádí ČTK. Na sankční seznam Evropské unie se Kabajevová dostala mnohem dříve, a to v rámci šestého balíku trestů přijatého na začátku června. Na britském seznamu je Putinova údajná přítelkyně už od května, připomíná ČTK. Postih pro milenku ale není zdaleka jediným, který ruskému prezidentovi dělá vrásky.
Podle zprávy z Yaleovy univerzity je ruská ekonomika v důsledku sankcí v katastrofálním a nezvratném úpadku, jak Události247 informovaly zde. Očekává se tak, že Putin se bude snažit nějakým způsobem do nepříznivé situace zasáhnout. „Putin se uchyluje k zjevně neudržitelným, dramatickým fiskálním a měnovým intervencím, aby zahladil tyto strukturální ekonomické slabiny, které poprvé po letech poslaly státní rozpočet do deficitu a odčerpaly zahraniční rezervy i přes vysoké ceny energií,“ uvedli ekonomové z Yale.
Ruské ztráty
Podle nich nemá Rusko už žádnou možnost, jak se ze své špatné ekonomické situace dostat, pokud budou západní země nadále jednotné a budou pokračovat ve svém sankčním tlaku. A radost šéfovi Kremlu nemohou dělat ani zprávy z fronty. Ruské ztráty v bojích jsou obrovské. Jak píše server The Sun, podle ukrajinského ministerstva obrany Moskva ztratila už více než 41 tisíc vojáků. Navíc armáda postupuje velmi pomalu, a proto se ruské síly uchylují k rychlým útokům místo obkličovacích operací.
Potvrzuje to také nejnovější hodnocení amerického Institutu pro studium války (ISW). Z něj vyplývá, že ruští vojáci zřejmě dostali rozkaz k přímému útoku na město Avdijivka. Ukrajinci tuto oblast drželi od roku 2015, ale tamní generální štáb připustil částečně úspěšný postup ruských sil. Podle ukrajinského velení se také ruská armáda připravuje na protiofenzívu směrem na město Kryvyj Rih. To ale Rusům narušují ukrajinské síly, které útočí na logistické cíle.