Ruský prezident sáhl po taktice, kterou používal ve druhé světové válce nacistický vůdce. Na Ukrajinu vyslal zabijácké drony.
Na podobnost raket používaných ve druhé světové válce Adolfem Hitlerem s ruskými drony upozorňuje web The Sun. Cíl obou je nadělat velké škody bez ohledu na ztráty na civilním obyvatelstvu. Íránské stroje Moskva poslala na Ukrajinu v pondělí. Bezpilotní letouny zasáhly všechna velká ukrajinská města, včetně Kyjeva. Mělo jít o odplatu za výbuch na Kerčském mostě, který spojuje anektovaný Krym s Ruskem. Nemusí jít ale poslední hrozivý čin ze strany Moskvy.
Podobnost není náhodná
Jak Události247 informovaly, íránské společnosti mají připravovat zásilku raket Fateh-110 a Zofaghar, které jsou schopny zasáhnout cíle až 700 kilometrů daleko. Navíc mají íránské jednotky cvičit ruské síly, jak ovládat zabijácké drony známé jako Shahed-136, připomíná web The Sun. Stroje naváděné satelitní navigací jsou vybaveny výbušnou hlavicí a mohou létat na vzdálenost až 2 500 kilometrů při rychlosti 185 km/h. Jde tak o velmi nebezpečné letouny.
Není proto překvapující, že je odborníci přirovnávají k raketám V1 a V2, které Hitler používal ve druhé světové válce. Podle Hamishe de Brettona-Gordona, bývalého vysoce postaveného člena britské armády, ruský prezident „použije cokoli k vítězství na Ukrajině“, píše dále web The Sun. Podobnost vidí mezi Putinem a Hitlerem nejen v použitých taktikách, ale také v tom, že oba byli schovaní ve svém doupěti a mají také stejné autokratické rysy. Nacistický vůdce sáhl po ničivých bombách v momentě, kdy ve válce ztrácel.
Hrozba dál roste
Stejné je to i u šéfa Kremlu. „Důvod, proč to Putin nyní dělá, je ten, že druhá nejsilnější armáda na světě byla poražena mnohem menší armádou, takže nemůže porazit vojáky v první linii, proto se nyní snaží zabít jejich rodiny,“ uvedl Bretton-Gordon pro web The Sun. Zároveň upozornil na to, že drony válku Rusku nevyhrají, a proto se dá předpokládat další eskalace. „Člověk jen doufá, že se v Kremlu najde pár dobrých mužů a žen, kteří mu zabrání v použití ultimátních zbraní,“ cituje jeho slova web The Sun.
Je tak zřejmé, že opět narůstají obavy z použití jaderných zbraní. A právě ty Putina od Hitlera odlišují. „Rozdíl mezi Putinem a Hitlerem je ten, že Hitler neměl 6000 jaderných zbraní,“ upozornil pro server The Sun švédský profesor Ashok Swain. Moskva se přitom nezdráhá jadernými zbraněmi vyhrožovat. Nejde jen o ruského prezidenta Putina, ale ostrá slova přichází i od bývalé ruské hlavy. Na možnost použití jakýchkoli zbraní, včetně nukleárních, upozornil nedávno také Dmitrij Medveděv, jak píše web TN.