Cílem ruské invaze je obsazení proruských republik v oblasti Donbas

Ruská vojska v pondělí překročila ukrajinské hranice a zamířila do oblasti Donbas. Ve čtvrtek ráno ruský prezident Vladimir Putin oznámil „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K anexi poloostrova Krym došlo v roce 2014. Krok Ruska tehdy šokoval celý svět. Jak připomíná server CNN Prima NEWS, ve stejné době ale došlo ještě k jedné události, které se nevěnovalo tolik pozornosti. Na východě Ukrajiny došlo k regionálním občanskému převratu. Proruští separatisté v oblasti označené Donbas v roce 2014 obsadili vládní budovy a následně vyhlásili v Doněcké uhelné pánvi dva samozvané státy. Jde o Luhanskou lidovou republiku a Doněckou lidovou republiku.

Co předcházelo invazi?

Rebely mělo k těmto krokům podle všech náznaků, podporovat právě Rusko, které jim mělo dodávat peníze i zbraně. V oblasti tak vznikla válečná fronta mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely, která trvá dodnes. Za tu dobu přišlo o život v rámci této války už přes 14 tisíc lidí. Rusko separatisty na východě Ukrajiny dlouhodobě podporuje také názorově i věcně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Kreml měl dokonce dosadit na klíčové posty své vlastní důstojníky, poskytovat má také rebelům poradní a zpravodajský servis. Ruský prezident Vladimir Putin navíc obyvatelům Donbasu v posledních letech poskytl stovky tisíc ruských pasů a tím měl přispět k ruské naturalizaci ukrajinského obyvatelstva. Tyto skutečnosti tak podle Západu mají vytvářet dojem, že Rusové obyvatelé na Donbasu chrání. A zřejmě všechny tyto skutečnost vytvořila podmínky pro pondělní invazi.

Na Ukrajině byl vyhlášen válečný stav

Putin také nedávno Ukrajinu obvinil, že obyvatele na Donbasu utlačuje a páchá na nich genocidu. Během pondělí ruská hlava státu uznala autonomii Doněcké a Luhanské lidové republiky a zároveň se rozhodla k invazi. V Donbasu jsou od začátku týdne ruské tanky a armádní vozidla. Jak informuje ČTK, ve čtvrtek ráno pak ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Putin dal svolení ke speciální vojenské operaci právě v Donbasu. Dělostřelecká palba a silné výbuchy jsou ale hlášeny z měst po celé Ukrajině. Pohraniční stráž informovala, že Rusko napadlo Ukrajinu z ruských i běloruských hranic a také z anektovaného Krymu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky vyhlásil v zemi válečný stav. Západ krok Ruska tvrdě odsuzuje a připravuje odpověď.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články