Putin ve vaku na mrtvoly na budově českého ministerstva: Policie celý případ předala dál

Ministerstvo vnitra vyvěsilo na svou budovu mezi českou a ukrajinskou vlajku portrét ruského prezidenta ve vaku na mrtvoly. Prošetřovala to policie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Resort vnitra nechal umístit vlajky společně s podobiznou šéfa Kremlu v rámci připomínky vzniku Československa 28. října loňského roku. Ministr vnitra Vít Rakušan o tom informoval i na svém účtu na sociální síti Twitter. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ připomíná web ČT24. Případem se ale začala zabývat pražská policie, která ho nakonec předala dál Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Nešlo o trestný čin

Policisté nyní dospěli k závěru, že vyvěšení portrétu Putina ve vaku na mrtvoly nebylo trestné, informuje server ČT24. Případ proto byl odložen. „Došli jsme k závěru, že ve věci se nejedná o podezření z trestného činu. Úkony trestního řízení nebyly zahájeny a věc byla uložena ad acta,“ uvedl pro ČT24 mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Důvody, proč se pražská policie vůbec případem začala zabývat jsou ale jiné, než by se mohlo na první pohled zdát. Podle Deníku N se policisté případem zabývali kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech.

Z něho vyplývá, že se státní vlajka vyvěšuje jen na čelní straně budovy. Jak připomíná server ČT24, v tomto případě visela na zadní straně objektu ministerstva. Ministr Rakušan už na konci října avizoval, že je případnou pokutu připraven zaplatit sám. Zároveň ale upozornil, že měl k dispozici předběžné právní názory, které mluvily o tom, že se resort ničeho protiprávního nedopouští. Kromě ministerstva se na vzniku díla s Putinovou podobiznou měl podílet také spolek Dekomunizace, uvádí web Plus Jeden Deň.

Došlo i na kritiku politiků

Výroba transparentu měla přijít na 50 tisíc korun. Instalace měla značit spojení výročí vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu, píše ČT24. Kontroverzní počin kritizovala mimo jiné i moskevská tisková agentura, uvádí web iRozhlas. Naopak ukrajinská média většinou takový krok hodnotila pozitivně. Mezi českou veřejeností bylo zaznamenáno jak nadšení, tak kritika. S tou přišli především opoziční politici.

iZdroj fotografie: Občanská demokratická strana / Creative Commons / CC BY
Podle místopředsedy ODS Skopečka Česko dostatečně projevuje sounáležitost s Ukrajinou jinými způsoby

„Rozumím, že někdo může vůči někomu cítit nenávist, ale vrcholový politik by měl umět udržet emoce na uzdě. Toto se mi skutečně zdá za hranou,“ cituje web Novinky vyjádření místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka ke kroku ministra Rakušana. Ani někteří členové vládních stran ale takovou iniciativu neocenili. „Osobně bych takovou instalaci nezvolil, zobrazování kohokoliv v pytli na mrtvoly mi přijde problematické,“ citují Novinky europoslance za Piráty Marcela Kolaju.

Co si o celém případu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články