Putin svým krokem nechtěně odhalil další fázi války. Pro lidstvo může znamenat zničující hrozbu

Odložení televizního projevu šéfa Kremlu způsobilo mnoho spekulací. Objevila se také fáma o chystané všeobecné mobilizaci, nakonec došlo jen na částečnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O zrušení netrpělivě očekávaného televizního projevu ruského prezidenta Vladimira Putina informuje web Express. To vyvolalo mnoho spekulací. Důvodem je hlavně skutečnost, že se aktuálně válka na Ukrajině vyvíjí v neprospěch Ruska. Moskva utrpěla obrovské ztráty, které není schopna vyrovnat, tím se výrazně oslabila také ruská morálka. I proto se v posledních dnech čím dál více probírala varianta, že šéf Kremlu vyhlásí všeobecnou mobilizaci a zavede branou povinnost, informuje dále web Express.

Putinův tah

Ruská Státní duma navíc tento týden do svého trestního zákona zavedla pojmy „mobilizace“, „stanné právo“ a „válka“. Každému, kdo se dobrovolně vzdá, může být udělen trest až 10 let vězení. Vyhlášením všeobecné mobilizace by ale Putin přiznal, že speciální vojenská operace, jak válku na Ukrajině nazývá, neprobíhá podle plánu. A tak se zřejmě rozhodl pro takové polovičaté řešení. Ve středu ráno ruský prezident v televizním vystoupení vyhlásil částečnou mobilizaci, jak informuje ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Má jít o obranný krok před Západem, který se snaží jeho zemi oslabit, rozdělit a zničit. „Naše ozbrojené síly dnes operují na linii dotyku, která přesahuje tisíc kilometrů, a čelí nejen neonacistickým formacím, ale v podstatě celé vojenské mašinérii kolektivního Západu,“ cituje Putinova slova ČTK. Šéf Kremlu tak opět použil termín „neonacisté“ v kontextu s Ukrajinou a dal jasně najevo, že se mu nelíbí jakým způsobem Západ Kyjev podporuje. Velká část Putinova projevu se věnovala Západu.

Hrozba jadernými zbraněmi

Podle něj se snaží o „jaderné vydírání“ a zmínil v té souvislosti ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu, která čelí ostřelování. Z útoků se vzájemně obviňuje ukrajinská i ruská strana, přičemž největší jadernou elektrárnu v Evropě okupují ruské invazní síly, připomíná ČTK. Podle Putina ale přední představitelé NATO připustili možnost použít zbraně hromadného ničení proti Rusku. Šéf Kremlu jim kvůli tomu pohrozil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Záporožská jaderná elektrárna

„Těm, kteří si dovolují taková prohlášení na adresu Ruska, chci připomenout, že naše země také disponuje různými prostředky ničení,“ cituje Putinova slova ČTK. Rusko v případě nutnosti podle šéfa Kremlu použije „všechny dostupné prostředky k ochraně lidu“. Zdá se tak, že hrozba použití jaderných zbraní se opět zvyšuje. Putin svými slovy i krokem částečné mobilizace potvrzuje, že Moskva je s aktuální vývojem na Ukrajině nespokojená. K vyhlášení konce války nebo uzavření míru se tak neschyluje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa