Další oběti války? Putinova armáda nezabíjí jen nevinné lidi

Neustálý podvodní hluk od ruských lodí, ponorek a explozí min způsobuje dalekosáhlé problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na masové úmrtí delfínů upozornili vědci, jak informuje server Daily Mail. Podle biologa Ivana Ruseva nemusí být číslo 5 tisíc mrtvých delfínů konečné. Ve skutečnosti jich mohly kvůli válce na Ukrajině zemřít až desítky tisíc. Důvodem, proč to nejde spočítat je skutečnost, že jen 5 procent mrtvých delfínů se vyplaví na břeh, ostatní se potopí na dno Černého moře, uvádí Daily Mail. Za jejich smrt mohou lodě a ponorky, ve kterých Rusové používají sonarová zařízení. Ta podle biologa Ruseva z Národního parku Tuzla v Oděské oblasti ovlivňují zdraví zvířat.

Bezmocná zvířata

„Delfíni spadají do radiační zóny navigačních zařízení lodí, což vyřadí jejich orgány navigace a echolokace,“ napsal Rusev na sociální síť Facebook. Jak připomíná server Daily Mail, díky schopnosti zachytit zvukové vlny dokáží delfíni lokalizovat ve vodě předměty, což jim pomáhá s orientací, hledáním potravy, sociálními interakcemi a vyhýbáním se nebezpečným předmětům a predátorům. Kvůli válce o tuto schopnost přicházejí, což je paralyzuje a způsobuje jim úzkost. Sonarová zařízení nejsou jediná, která mořské živočichy ohrožují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mrtvý delfín

Podle Ruseva byli koncem května v ústí bulharské řeky Ropotamo vyplaveni delfíni, kteří měli na tělech stopy popálenin. Zřejmě od min rozmístěných v Černém moři. Kromě toho čelí delfíni kvůli ruské invazi také explozím z bombardování, což má často za následek jejich slepotu. Bez zraku jsou zvířata podle biologa ve stresu a panice a nejsou schopna orientace. „V důsledku toho narážejí na všechny druhy překážek, včetně min a kamenů. A to hlavní – takto ochrnutí delfíni neumí chytat ryby a rychle se vyčerpají,“ cituje Ruseva Daily Mail.

Dlouhodobé důsledky války

Dokonce se stává, že takto zranění delfíni nezaznamenají ani zařízení, které používají rybáři k upozornění, aby neplavali do jejich síti. S tím se odborníci dosud nesetkali. „Pro vědce je to něco naprosto nového a děsivého,“ uvedl Rusev pro deník Kyiv Independent. Je tak zřejmé, že ruská agrese na Ukrajině neovlivňuje jen životy lidí, ale také zvířat. Kromě hmotných a lidských škod jsou vytvářeny také ekologické ztráty. Na vypálené lesy, znečištěné vodní nádrže, otrávenou půdu a zabité živočichy ve válce na Ukrajině upozorňuje také web Obnovitelně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ponorka

Podle odhadů ukrajinského ministerstva životního prostředí způsobila válka ekologické škody až za 6 miliard dolarů. „Probíhající konflikt bude mít významné dopady na životní prostředí na desetiletí i více, a to nejen na území Ukrajiny. S největší pravděpodobností zpomalí pokrok v oblasti kontroly znečištění, řízení zdrojů a řízení biologické rozmanitosti a chráněných oblastí i politiky změny klimatu,“ cituje ředitele České informační agentury životního prostředí CENIA Miroslava Havránka web Obnovitelně.

Co si o dopadech války na životní prostředí myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články