Konec Putina je blízko: Trpělivost ztrácí už i ruské elity

Válka na Ukrajině se ukazuje jako osudová chyba šéfa Kremlu, která ho může stát i jeho dosavadní vůdcovské postavení v Rusku.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

O ohrožení ruského prezidenta Vladimira Putina promluvil expert Boris Kagarlitsky pro web Express. Jak píše Express, podle něj se ruské elity obrací proti svému „toxickému“ prezidentovi. Velký vliv na to má neúspěch ve válce na Ukrajině, kde je ruská armáda už téměř jedenáct měsíců a nedosáhla za tu dobu výraznějších postupů. Právě konečná porážka Rusů má vést k zbavení Putina moci, přičemž takový moment je podle webu Express blízko. Ruským elitám vadí hlavně ekonomické dopady, které konflikt má.

Nutná je dohoda se Západem

„Rusko musí nyní udělat dohodu se Západem, jinak nelze ekonomické zhoršování zastavit,“ cituje Express ruského politika Kagarlitského. Ruské elity jsou si přitom vědomy, že šéf Kremlu není dohody schopen, protože nemá snahu vyjednávat. Musel by totiž stáhnout vojska z Ukrajiny a přijmout porážku. „Nemůže být dosaženo žádného urovnání a Putin to nemůže přijmout, protože by to znamenalo konec jeho vlády,“ uvedl pro Express Kagarlitsky. Podle něj zároveň Putinův konec přijde tak jako tak, protože elity nejsou spokojené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské elity dosud měly ke Kremlu velmi blízko, karty se ale kvůli válce na Ukrajině otáčí

Oligarchové jsou čím dál více nervózní, protože si jsou vědomi dalšího tlaku ze strany státu kvůli vstupu do válečné ekonomiky. Moskva například může zavést nové daně, jak Události247 informovaly minulý týden. Podle Kagarlitského měli dříve ruští boháči Putina rádi, protože díky němu bohatli, ale teď pro ně představuje problém. „Nevědí, jak se ho zbavit. Něco se určitě vaří,“ uvedl pro Express. Kagarlitsky se také vyjádřil k průběhu bojů na Ukrajině. Podle něj je ruská porážka neodvratitelná, jak Události247 psaly před pár dny.

Soledar nic nezmění

Ruskou armádu považuje za „změť nemotivovaných vojáků, kteří jsou pod velením neschopných důstojníků a ovládáni zkorumpovanými generály, kteří by mohli ukrást vše, co se hne“. Případná reorganizace by trvala mnoho let. Změnit výsledek nemá ani stávající úspěch ruských sil u Soledaru. Podle vyjádření Moskvy již solné město na východě země získaly. Naopak Kyjev tvrdí, že realita je jiná a na několika místech stále probíhají boje.

Za pravdu dává Ukrajině také britská vojenská rozvědka. Ve svém hodnocení situace na frontě uvedla, že v neděli si ukrajinské ozbrojené síly stále ještě udržovaly v Soledaru pozice, píše ČTK. Londýn zároveň ve svém hlášení připomněl, že ani jedna ze stran v posledních šesti týdnech nedosáhla velkých úspěchů. Podle Britů bude proto klíčové utvoření schopných jednotek, které využijí taktických úspěchů k operačnímu průlomu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou