U čerpacích stanic se dají ušetřit desítky korun za jediné natankování. Benzínky to ale zákazníkům neřeknou

Ceny pohonných hmot sice v posledních týdnech klesají, lidem ale i přesto výrazně zatěžují rodinné rozpočty. Ušetřit je možné díky několika opatřením.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pohonné hmoty v posledních týdnech zlevňují. Průměrná cena nafty se v tomto týdnu dokonce dostala na nejnižší hodnotu za posledních 13 měsíců, jak informuje web iRozhlas. I přesto, že ceny benzinu ani nafty už nepřekračují hranici 40 korun, v době vysoké inflace pohonné hmoty v mnohých domácnostech výrazně zatěžují rodinné rozpočty. Hodí se proto každá rada, jak náklady na paliva snížit. Především pak, když čerpací stanice některé tipy zákazníkům ani neřeknou.

Věrnost čerpačce se vyplácí

Jak Události247 připomněly už v říjnu loňského roku, řidičům se vyplatí slevové karty, které jednotlivé čerpací stanice svým zákazníkům poskytují. Přestože ty největší výhody mají čerpačky hlavně pro firmy a živnostníky, ani u jednotlivců není nabídka možných slev úplně beznadějná. Například Benzina svým zákazníkům nabízí Tankartu, se kterou je mohou dostat okamžitou slevu 1 korunu za každý načerpaný litr. Ušetřit tak mohou za jedno natankování i desítky korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Benzin je aktuálně nejlevnější v Královéhradeckém kraji a nafta v Jihočeském kraji, nejdražší paliva jsou pak v Praze

Ještě více je pak možné ušetřit u čerpací stanice Shell. Je však nutné sbírat zde věrnostní body. Ty mohou lidé získávat nejen nákupem na pobočkách Shell, ale také u smluvních partnerů. Body na kartu lze získat například i díky rezervaci ubytování přes Booking. Mnoho bodů, a to až 200, pak zákazníkům přibyde za využití automyček na benzinkách Shell. Ti, kteří tuto čerpací stanici navštěvují pravidelně tak mohou mít na své kartě tisíce bodů, díky kterým si výrazně zlevní pohonné hmoty. Na každých 100 bodů totiž připadá sleva 10 korun.

Nejen díky věrnosti konkrétní benzince se ale dá na palivech ušetřit. Události247 psaly nedávno také o tom, že výhodné je tankovat v brzkých ranních hodinách, kdy je nižší teplota. Obecně totiž platí, že hustota kapalin klesá v závislosti na zvyšující se teplotě. Pokud je tedy teplota okolí nižší, dostanou motoristé při stejných litrech více energie. Podle výpočtu amerického serveru consumerreports.org mohou lidé kupující více než 10 litrů tímto způsobem při každém tankování ušetřit zhruba 2 a 3 koruny, píše web Auto.

Malé benzinky jsou levnější volbou

Samotné čerpací stanice ale jevu zlevňujícímu tankování díky venkovní teplotě nepřipisují moc velký vliv. „Je pravda, že paliva mají tu vlastnost, že se s teplem nebo chladem roztahují či smršťují. Nicméně můžu motoristy uklidnit, protože při objemu jedné nádrže se jedná zhruba o 0,05 litru až jeden decilitr,“ uvedl pro Události247 manažer MOL Martin Pavlíček.

Jistých úspor naopak řidiči docílí, pokud vsadí na některou z menších a rodinných čerpacích stanic. Jak Události psaly loni v červenci, jedny z nejnižších cen mají například pumpy ONO. Podle aktuálního ceníku je možné zde natankovat benzin Natural 95 za 35,90 a diesel za 32,90 korun za litr. Průměrné ceny na českých benzinkách jsou přitom vyšší. Podle údajů společnosti CCS se ve středu tankoval benzin Natural 95 v Česku za průměrných 37,29 korun za litr a nafta za 35,86 korun za litr, píše ČTK. Podle analytiků pak mají ceny pohonných hmot dál klesat, dodává ČTK.

Využíváte slevové karty u čerpacích stanic?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články