České domácnosti potřebují ruský plyn k vaření i topení. Řešením může být i elektrická deka

Rusko už několikrát pohrozilo, že zastaví dodávky plynu do Evropy. Existuje několik způsobů, jak se na takovou variantu mohou domácnosti připravit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kvůli invazi na Ukrajinu uvalil Západ na Rusko sankce. Podle serveru TN jsou právě ty důvodem, proč Rusko vyhrožuje zastavením dodávek plynu do Evropy. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) má Česko zásoby plynu zhruba na jeden měsíc. „Dobrou zprávou je, že se nám blíží ke konci topná sezona,“ uvedl ve svém příspěvku na sociální síti Twitter. Přesto je na místě, aby se každý na možnost zastavení dodávek plynu z Ruska připravil.

Každá možnost má svá úskalí

V případě plynového kotle může být alternativou například kotel na pelety nebo pořízení tepelného čerpadla. Obě varianty ale potřebují čas a peníze. Kotle na pelety se pohybují v cenovém rozpětí od 25 tisíc až do 230 tisíc korun. Oproti plynovému kotli potřebují více místa a prostor bude nutné zajistit i pro skladování pelet. Tepelné čerpadlo je naopak z tohoto hlediska jednodušší, ale jeho pořizovací cena se pohybuje v průměru kolem 100 tisíc. K tomu je třeba připočítat také náklady na montáž. Výměnu navíc není možné udělat během krátké doby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kotel na pelety

Časově náročná je i izolace domu. Špatné zaizolování totiž vede k vysokým ztrátám tepla. Nejde ale o záležitost, kterou lze vyřídit za týden. Nejrychlejším řešením, jak nahradit plyn ve vytápění, je tak pořízení přímotopu. Koupě je možná téměř v každém obchodě s elektronikou. Vytopení místnosti je navíc poměrně rychlé. Velkým negativem jsou ale náklady na provoz. Hodina vytápění přímotopem stojí zhruba 12 korun. Pokud by se ale k takovému vytápění rozhodlo mnoho lidí, hrozí, že bude Česko čelit problému s příkonem energie.

Samotářům postačí elektrická deka

Méně náročnou možností do zásuvky jsou elektrické deky. Díky nim se můžete zahřát například při sledování televize i v případě vypnutého topení. Elektrické deky mají malou spotřebu a v případě zapnutí malého výkonu, je možné na nich dokonce spát. Peřina pak zajistí, že teplo nebude unikat. Alternativa existuje i pro ty, co využívají plyn k vaření. Možností je koupit si k plynovému sporáku ještě vařič do zásuvky. Malé varianty lze pořídit i do dvou tisíc korun. Vyplatí se to především, pokud půjde jen o dočasný výpadek plynu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektrická deka

Evropa přemýšlí i o dlouhodobých řešeních, jak nahradit plyn z Ruska. Mezi možnostmi se objevuje přechod ze zemního plynu na bioplyn nebo dodávky plynu ze Spojených států. I tyto varianty ale mají svá omezení a nejsou schopny nahradit všechny dodávky ruského plynu. Momentálně je v Evropě 40 procent dodávaného plynu právě z Ruska. Podle ČTK první zemí, která přestala v rámci Evropské unie odebírat plyn z Ruska se stala Litva. Země svou spotřebu plynu od dubna pokrývá dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG).

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články