Robotizace je trend, který nejde zastavit. Přestože pro firmy jde o velký přínos a úsporu nákladů, řada lidí kvůli tomu přijde o práci.
Podle údajů České statistického úřadu z roku 2020 se roboti vyskytují už ve třetině velkých českých firem. Někteří pomáhají lidem s některými úkony, ale řada z nich lidský faktor ve výrobě plně nahrazuje. Jde hlavně o činnosti, které jsou fyzicky náročné a příliš stereotypní. Jde o práci v nečistém, případně nebezpečném prostředí. Nejvíce se robotizace využívá ve zpracovatelském průmyslu, ale také metalurgickém či automobilovém průmyslu. Roboty využívají ale také společnosti zabývající se gumárenskou a plastovou výrobou.
Bezkonkurenční rychlost
Pozadu nejsou v robotizaci ani firmy z elektrotechnického prostředí, uvádí Český statistický úřad. Nejčastěji jsou využíváni naprogramovaní průmysloví montážní roboti, naopak mobilní servisní roboti jako jsou drony či různá autonomní vozítka jsou v českých firmách využíváni méně, informuje web Ekonomický deník. Nejčastěji se tyto druhy robotů hodí na práci ve skladu. To potvrzuje i společnost Alza. Nedávno bylo na sociální síti Twitter zveřejněno video, které ukazuje, jak ve skladu společnosti na 8800 metrů čtverečních plochy pracuje 410 robotů.
Robotický sklad v Chrášťanech má až sedmkrát vyšší hustotu zboží než běžný sklad, celkem je v něm 297 tisíc beden. Je zřejmé, že roboti dokáží mnohdy více, než je možné pomoci lidské práce. I proto jde do budoucna o neodvratitelný trend, a to nejen velkých společností, ale i těch menších, které budou chtít z dlouhodobého hlediska své náklady snížit a zároveň být efektivní. Propouštění lidí se ale neuskuteční jen ve výrobě či ve skladech. Roboti mohou v budoucnu také nahradit prodavače i řidiče.
Roboti fungují i v bance
„Pracovní trh se bude dramaticky měnit. Odhaduje se, že do roku 2030 zanikne třetina pracovních míst, nahradí je roboti. Sice vzniknou nová místa, ale někteří lidé se možná nebudou chtít rekvalifikovat. Je také pravděpodobné, že přechod bude tak rychlý, že se někteří lidé nebudou schopni tak rychle rekvalifikovat a budou na to potřebovat více času,“ uvedl pro web Energožrouti Pavel Semerád z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Roboti podle něj zasahují i do oblastí, kde nejsou na první pohled vidět.
„V bankovnictví se například používají roboti pro schvalování půjček, protože nepodléhají emocím. Úředník se může nechat ovlivnit, roboti ale mají striktně nastavená pravidla a bez empatie rozhodnou o tom, jestli vám půjčku poskytnou. V marketingu se používají chatboti. Mnohdy ani nevíte, že si píšete s robotem, který podle klíčových slov nabízí předem definovanou odpověď,“ uvedl Semerád pro web Universitas. I proto odborníci varují, že bude nutná nejen rekvalifikace lidí, ale také radikální reforma školství.