Do Spojených států se dál dováží ropa z Ruska. Sankce je možné obcházet

Tresty uvalené Západem na Rusko zakazují mimo jiné i dovoz ropy do USA. Přesto se zřejmě ruská ropa do země dostává jako součást jiných produktů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Echo24, navzdory sankcím do Spojených států stále proudí ruská ropa. Na vině mají být podle webu The Wall Street Journal indičtí obchodníci. Právě asijská země od Ruska nakupuje od začátku uvalení sankcí ropu se slevou ve velkém množství. Představu o tom dávají údaje společnosti Kpler, podle kterých nakoupila rafinerie vlastněná indickým konglomerátem Reliance Industries jen za květen sedmkrát více ropy z Ruska než před invazí na Ukrajinu. Jde tak o zhruba 20 procent z celkového odběru indické rafinerie, píše server Echo24.

Sankce jsou obcházeny různě

Navíc se zřejmě Indové rozhodli, že na tom vydělají a ruskou ropu prodávají dále. Podle informací The Wall Street Journal během minulého měsíce dorazily do amerického New Yorku a New Jersey dovážky surovin, které pocházely částečně z Ruska. A to zřejmě přes indické obchodníky. „Pravděpodobně došlo k tomu, že společnost Reliance převzala zlevněný náklad ruské ropy, rafinovala jej a poté prodala na trhu, kde našla kupce v USA,“ cituje vyjádření analytika Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší Lauriho Myllyvirta server Echo24.

V tomto případě nejde o porušení sankčních pravidel. Spojené státy sice vydaly zákaz na dovoz paliv z Ruska, ale tamní Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv neupřesnil, jestli se embargo vztahuje i na rafinované ropné produkty. Nejde ale o jediný způsob, jak jsou sankce obcházeny. The Wall Street Journal upozorňuje také na praxi, kdy se na moři mimo dohled úřadů přesouvá ropa mezi plavidly. Místem takového dění má být nejčastěji pobřeží západní Afriky, Černé a Středozemní moře.

Ropné embargo EU

Ropné embargo přitom zavádí také Evropská unie. Sedmadvacítka se na novém balíku protiruských sankcí shodla na konci května. Jak píše server Deník, zákaz dovozu ropy i ropných produktů do zemí Evropské unie by měl platit od začátku příštího roku. Vztahovat se má hlavně na dovoz ropy tankery. Přeprava ropovodem Družba dostala časově omezenou výjimku. Důvodem je příliš velká závislost Maďarska, Slovenska a Česka na ruské ropě.

Tyto země tak mají více času najít náhradní zdroje oproti ostatním státům EU, než dojde k úplnému odstřižení od ropy z Ruska. Cílem ropného embarga je podle unijního diplomata Charlese Michela zvýšení tlaku na Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině. K tomu ale zřejmě nedojde. Ruská vláda naopak vydala varování, že nové sankce EU zasáhnou globální trh s energiemi. Jak píše server Novinky, Rusko omezí vlastní ztráty tím, že vývoz ropy přesměruje jinam.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články