Zelenskyj vyslal světu varování: Bitvu na Ukrajině nelze zmrazit a odložit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé od začátku války opustil zemi. Odcestoval na návštěvu za svým americkým protějškem.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Zelenskyj v rámci své návštěvy Washingtonu vystoupil i v Kongresu. Ve svém proslovu naléhal, aby byla schválena další pomoc jeho zemi, informuje web CBS News. Jeho rétorika byla opět velmi emotivní a varovná. Uvedl, že „tuto bitvu nelze zmrazit a odložit“ a připomněl, že teploty na Ukrajině v zimním období klesají. Přesto Ukrajinci dál žijí, protože mají velkou motivaci. Zelenskyj americkým zákonodárcům poděkoval za podporu a slíbil, že Ukrajina „vyhraje, protože jsme jednotní – Ukrajina, USA a celý svobodný svět,“ píše dále web CBS News.

USA z podpory neustoupí

V té souvislosti ukrajinský prezident vzpomněl na slova bývalého amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. „Americký lid ve své spravedlivé síle zvítězí prostřednictvím absolutního vítězství,“ cituje Zelenského slova web CBS News. Dále ukrajinská hlava státu dodala, že jeho lid také vyhraje. Upozornil ale i na útrapy, kterým Ukrajinci aktuálně čelí. Podle něj Vánoce mnozí v jeho zemi budou slavit při svíčkách, protože Rusové útočí na energetickou infrastrukturu a miliony lidí nemají elektřinu, topení ani tekoucí vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Americký prezident Joe Biden uvedl, že USA hodlají hlavně posilovat ukrajinskou protivzdušnou obranu

Zelenskyj celý projev před americkým Kongresem pronesl v angličtině. Na závěr předal předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a viceprezidentce Kamale Harrisové ukrajinskou vlajku podepsanou Ukrajinci. Hlavním bodem Zelenského během návštěvy USA ale bylo setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem. Ten svému ukrajinskému protějšku přislíbil, že americká pomoc bude pokračovat „dokud to bude trvat“, informuje web CBS News. Šéf Bílého domu připomněl, že Rusko používá zimu jako zbraň.

Zelenskyj na výsluní, Putin v ústraní

„Měli bychom mít jasno v tom, co Rusko dělá – cíleně útočí na kritickou infrastrukturu Ukrajiny, ničí systémy, které poskytují teplo a světlo ukrajinskému lidu během nejchladnější a nejtemnější části roku,“ cituje server CBS News Bidena. Zelenskyj vzápětí na otázku, jaké má poselství pro americký lid vyzdvihl hlavně společné hodnoty. „Opravdu bojujeme za naše společné vítězství proti této tyranii,“ cituje ho CBS News. Zelenskému se dostalo v USA nejen velkolepého přivítání, ale hlavně byla jeho zemi přislíbena další podpora.

Bílý dům oznámil, že pošle další balíček vojenské pomoci v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard korun), uvádí web ČT24. Zelenského návštěva v USA byla nečekaná a překvapivá byla i jeho další cesta. Po USA zamířil do Polska, kde se setkal s prezidentem Andrzejem Dudou, informuje web CNN Prima News. Naopak Zelenského protivník ruský prezident Vladimir Putin se od začátku invaze neukazuje příliš na veřejnosti. Zrušil dokonce každoroční diskuzi s novináři a odsunul na neurčito i projev před ruskými politiky, píše server Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety