Rozbitá pračka může být pro rozpočet domácnosti problém. Pravidelné čistění může její životnost prodloužit

Řada rodin je kvůli zdražování ráda, že každý měsíc se svými příjmy vyjde. Rozbití zařízení nezbytného pro chod domácnosti proto může pořádně potrápit.

i Zdroj fotografie: Infrogmation of New Orleans/ Creative Commons / CC BY
                   

Pokud se v domácnosti rozbije pračka, může to být pro rodinný rozpočet velký problém. Často totiž nestačí jen zásah opraváře, ale je nutné koupit novou. Na takový nečekaný výdaj však v dnešní době zdražování řada lidí nemá peníze. Jak ale píše web dTest, pokud lidé budou pračku udržovat v čistotě, mohou potížím předcházet. Tím ušetří nemalé finanční prostředky, protože kvalitní pračka není levná. Lidé, kteří pračku pravidelně čistí, mohou navíc počítat s účinnějším praním, a také předejít poškození prádla i zápachům.

Odborníci si na to posvítili

Belgická organizace Test-Achats dala dohromady několik tipů, jak o pračku správně pečovat, uvádí web dTest. Kompletní čištění zařízení stačí jednou za 3 měsíce. Naopak péče o buben, gumové těsnění či zásobník na prací prostředek je nutná podle potřeby i častěji. Obecně pračka vydržet 12 až 14 let, pokud je pouštěna 7krát v týdnu, informuje web iPrima. Ti, kteří perou častěji či svůj přístroj jinak zatěžují, ale tuto dobu musí výrazně zkrátit. Jde například o praní s velkými dávkami prádla či časté praní velmi špinavého oblečení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejlevnější pračky stojí zhruba 6 tisíc korun, střední cenová kategorie pak začíná na 10 tisících

Životnost pračky se zkracuje také v případě tvrdé vody, dodává web iPrima. Lidé by se však měli zaměřovat hlavně na ta úskalí, která mohou sami ovlivnit. Častým zlozvykem je přetěžování pračky, která kvůli tomu musí vydat větší výkon. To způsobuje větší opotřebení, upozorňuje web Svět kreativity. Přeplněná pračka přitom prádlo ani dobře nevypere. Lidé, kteří do své pračky pravidelně dávají větší množství prádla než předepisuje výrobce, či ji zapínají příliš často, musí počítat s tím, že jim takové zařízení nemusí vydržet ani 10 let.

Bez péče to nepůjde

Také gumové těsnění je nutné pravidelně čistit a po každém praní otírat do sucha, píše web dTest. Lidé by rovněž neměli zapomínat nechávat po každém praní otevřená dvířka pračky, aby uvnitř vyschla. V čistotě má být udržována také zásuvka na prací prostředky, aby v ní nic nezůstávalo. Zapomínat by lidé neměli ani na filtr pračky, který je velmi často ve spodní části stroje, upozorňuje web dTest. I ten by měl být pravidelně čištěn, jinak bude po praní zůstávat v pračce voda či přístroj nebude schopen prádlo zcela vyprat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pravidelná péče a údržba pračky může domácnostem do budoucna ušetřit nemalé finanční prostředky

Důležitá je také kontrola bubnu, aby v něm nebylo nic zachyceno. Pro odstranění vodního kamene se doporučuje použít přírodní ocet či kyselinu citrónovou, dodává web dTest. Vliv na životnost pračky nicméně může mít i její ukotvení. Při praní by se totiž přístroj neměl kymácet ani skákat, upozorňuje web Svět kreativity. Ani dávkování pracího prostředku se nemá podceňovat. Neplatí, že čím více, tím lépe. Zbytky pracího prostředku nebo aviváže mohou v pračce ulpívat a způsobit nejen ucpávání, ale i hnilobný zápach, dodává web Svět kreativity.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články