Síla propagandy u Rusů slábne. Její vliv ale roste na Západě

Ruský prezident využívá k udržení podpory obyvatel propagandu. Bez souhlasu Rusů se speciální vojenskou operací, jak válku nazývá, by totiž invaze nebyla možná.

i Zdroj fotografie: Alexey Druzhinin / Government.ru/ Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet informuje, že pro ruské úřady je stále obtížnější izolovat tamní společnost od války na Ukrajině. Důvodem je hlavně rostoucí počet mobilizovaných, kvůli čemuž nabývá na důležitosti podpora branců a jejich rodin. Podle zprávy britského ministerstva obrany už se tyto informace dostaly až k samotnému šéfovi Kremlu. Putin by se proto měl zabývat otázkami jako je sociální podpora pro mobilizované lidi a jejich rodiny. „Putin se může těmito otázkami zabývat ve svém projevu o stavu země, který se uskuteční 21. února 2023,“ cituje Onet britskou zprávu.

Bez podpory lidí válka není možná

Podle Britů bude podpora ruských vojáků ještě důležitější, pokud dojde k další mobilizaci. Fyzický odchod do války už se totiž dotýká čím dál více Rusů. To dokládá také ruský průzkum veřejného mínění z prosince loňského roku, uvádí zpráva britského ministerstva. Podle něj celkem 52 procent dotázaných uvedlo, že zná někoho, kdo sloužil ve speciální vojenské operaci. To může mezi lidmi narušit podporu Putinových kroků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská propaganda má velký vliv i na stále silnou podporu ruského prezidenta

Právě propaganda přitom hraje ve válce velmi důležitou roli. Jak totiž připomíná web Modern Diplomacy, bez podpory Rusů či alespoň jejich tiché tolerance by invaze na Ukrajinu nebyla možná. Toho si je Putin dobře vědom, a proto na rozvoji propagandy v Rusku soustavně pracuje už od svého prvního zvolení do funkce hlavy státu.

Také díky tomu má dnes Moskva silné nástroje, jak názory lidí ovlivňovat. Hned po začátku války na Ukrajině byla například uzavřena poslední ruská nezávislá média, píšou Maria Alesina a Ivan Kolpakov ve svém článku na webu Modern Diplomacy. Zároveň, ihned po okupaci ukrajinských území tam byla zablokována ukrajinská média ve prospěch ruské televize a následovalo také zablokování přístupu k internetu, uvádí Modern Diplomacy. Cílem všech těchto opatření je vnutit lidem jen jednu realitu.

Ruské propagandě zčásti uvěřilo 40 procent Němců

Web Modern Diplomacy popisuje, že v propagandě hraje zásadní roli ruská televize, jež funguje velmi promyšleně. Divákům nabízí rozsáhlý a rozmanitý obsah o popových hvězdách, cestování i jídle, všechy tyto zábavní pořady však prosycuje společensko-politickými informaci s propagandistickým nádechem. V poslední době ale v Rusku fungují i jiné kanály. Mnoho falešných zpráv se šíří například prostřednictvím aplikace Telegram. Její popularita navíc roste i jinde, a proto se ruská propaganda začala rychle šířit i do západních zemí.

Řada lidí na Západě například uvěřila tvrzení, že Ukrajinci páchali na rusky mluvících lidech na Donbasu genocidu. To ostatně dokazuje průzkum provedený v říjnu roku 2022 v Německu, uvádí web DW. Celkem 19 procent dotázaných v něm souhlasilo s tvrzením, že ruská invaze byla nevyhnutelnou reakcí na provokaci NATO a dalších 21 procent Němců s tímto tvrzením souhlasilo částečně, píše web DW.

Jak dlouho ještě bude ruské obyvatelstvo podporovat Vladimira Putina v jeho invazi na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články