Sankce Evropské unie proti ruské energetice nehodlá podpořit Slovensko a Maďarsko. Země by mohly dostat od Evropské komise výjimku.
Jak informuje server Al Jazeera, Evropská komise má tento týden předložit další balíček sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Jejich součástí by tentokrát měl být i zákaz nákupu ruské ropy. A právě kvůli tomu se dá očekávat, že se sedmadvacítka neshodne. Nesouhlas už dopředu avizuje Slovensko i Maďarsko. Obě země jsou na dodávkách z Ruska silně závislé.
Slovensko se bez Ruska neobejde
Jak píše server Čas, zatímco pro celou EU představuje ruská ropa 25 procent dovozu, Slovensko je na dodávkách z Ruska závislé téměř na sto procent. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík proto upozorňuje, že bude požadovat pro zemi od EU v souvislosti s ropným embargem výjimku. Tamní rafinerii Slovnaft totiž podle něj zabere několik let, než dokáže přejít na jiný druh ropy. Méně závislé je na ruské ropě Maďarsko.
Přesto jeho ministr zahraničí Peter Szijjárto prohlásil, že země nebude hlasovat pro žádné sankce, „které znemožní přepravu zemního plynu nebo ropy z Ruska do Maďarska“. Jak píše server BBC, podle Mezinárodní energetické agentury dováží Maďarsko 58 procent ropy z Ruska. Je tak pochopitelné, že se země obává ekonomických dopadů v případě schválení embarga. To potvrzují i další slova šéfa maďarské diplomacie. „Nikdo nemůže očekávat, že dovolíme, aby cenu války na Ukrajině zaplatili Maďaři,“ cituje Szijjárta server Al Jazeera.
Náhrada za ruský plyn
Naopak odstřihnout se od ruské ropy je připraveno Německo, jak informuje BBC. Schopna toho ale není země v otázce plynu. Německo přiznává, že je na ruských dodávkách této suroviny závislé. Podle vedoucího výzkumu ropy a zemního plynu ve společnosti Investec Nathana Pipera by zajištění alternativních dodávek plynu v Německu „trvalo roky“, uvádí BBC. Berlín se tak může obávat toho, že v případě ukončení dodávek ropy z Ruska, může Moskva jako odvetu zastavit tok plynu.
To si vyzkoušelo nedávno Bulharsko a Polsko, kterým přestalo Rusko plyn dodávat kvůli nerespektování nové podmínky, která požaduje platbu v rublech. Některé země v reakci na to urychlují přechod na zkapalněný zemní plyn (LNG). Dodávat ho mají do EU velcí producenti jako je Alžírsko, Katar a USA. Předseda Evropské rady Charles Michel proto aktivně navštívil severní Řecko, kde se buduje nový terminál LNG. Při té příležitosti vyslal Rusku jasný vzkaz. „Náš cíl je jednoduchý. Musíme rozbít ruskou válečnou mašinérii,“ cituje jeho slova Al Jazeera.